Разногласия в ЕС за квотите за разпределяне на бежанци

Разногласия в ЕС за квотите за разпределяне на бежанци

Разногласия в ЕС за квотите за разпределяне на бежанци

Между страните от Европейския съюз към момента няма разбирателство за задължителните квоти за разпределение на бежанци, заяви министърът ни на външните работи Даниел Митов, цитиран от БНР след неформалната среща на външните министри в Люксембург.

"Трябва да се разбере, че сегашната криза не е извънредна ситуация, която скоро ще отмине. Тя ще продължи дълго, това е криза, с която ни предстои дълго време да имаме работа", заяви след срещата комисарят по външна политика Федерика Могерини. Дискусията беше трудна, но се надявам, че нито една държава няма илюзията, че това не я засяга, коментира тя.

Българският външен министър заяви, че тъй като голяма част от държавите са срещу формулировката задължителни квоти, България не настоява на това. България настоява за ясен механизъм за разпределение на тежестите, каза той. На срещата в Люксембург се е оформило мнение, че всички трябва да поемат тежестта, но тя трябва да бъде съобразена и с това какви възможности имат самите държави.

Министрите все пак са постигнали минимално съгласие за 5 приоритета: да се предостави по-добра защита на хората в нужда, да се контролират по-добре границите при спазването на законите, да се води битка срещу трафикантите, да се засили диалогът със страните на произход и транзит, както и за битка с причините за имиграцията, съобщават европейските медии.

Чехия и Словакия са против да отворят границите си и против приемането на бежанци според квотите. В петък те предложиха да бъде направен жп коридор за улесняване на пътя на сирийските бежанци от Унгария до Германия, ако Будапеща и Берлин се споразумеят за това. „Ще оставим влаковете да преминат и ще ги съпровождаме”, заяви чешкият вътрешен министър. Другите две държави от "вишеградската четворка" - Полша и Унгария също са против.

Унгарският премиер Виктор Орбан, който още преди два месеца се противопостави на квотите, настоя за стриктен граничен контрол, защото в противен случай „разговорите за квоти могат да бъдат приети като покана” от мигрантите. Вчера Унгария извози с автобуси хиляди бежанци към границата с Австрия.

Париж и Берлин обявиха в четвъртък инициатива за организиране на приема на бежанци, бягащи от войната в Сирия, и балансираното им разпределяне в Европа, избягвайки думата „квоти”. Според предложението страните от ЕС трябва да осигурят връщането на нередовните имигранти в страните им на произход.

Британският премиер Дейвид Камерън вчера промени позицията, като заяви, че страната му е готова „да направи повече” и  е готова да приеме допълнително „хиляди сирийски бежанци”, но без да уточнява броя.

Испанският премиер Марио Рахой прие в началото на седмицата да увеличи участието на страната в приема на чужденци. От началото на годината страната е дала бежански статут на 384 души от 5947, които са поискали убежище.

Европейската комисия и председателят й Жан-Клод Юнкер ще предложат нов пакет от спешни мерки за кризата с имигрантите на 9 септември. Юнкер ще представи план за разпределянето на 120 000 търсещи убежище сирийци, иракчани и еритрейци, които вече са влезли в ЕС хрез Гърция, Италия и Унгария. Това е допълнение към разпределянето на 40 000 бежанци, предложено по-рано. 

Върховният комисариат на ООН по бежанците декларира, че става дума за бежанска криза, а не за имиграционен феномен и призова за мащабна програма за настаняването им със задължителното участие на всички страни от ЕС. Според комисариата броят на хората, които държавите трябва да си разпределят, ще достигне най-малко 200 000.

През Гърция и Италия от началото на годината в ЕС са влезли 310 000 мигранти – 110 000 през Гърция и още 200 000 през Италия, съобщи външният министър на Люксембург Жан Аселборн.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ