10 държави, в които хората се страхуват за своята безопасност

10 държави, в които хората се страхуват за своята безопасност

10 държави, в които хората се страхуват за своята безопасност

Вътрешни конфликти и репресивни режими са сред основните причини хората да се чувстват застрашени в собствените си държави. Това става ясно от актуално проучване, въз основа на която "Уол Стрийт Джърнъл" съставя класация на 10-те страни, в които хората не се чувстват в безопасност.

Изданието цитира анкета, проведена от Gallup преди година в 134 държави, от която става ясно, че повече от две-трети сред анкетираните се чувстват в безопасност, докато се разхождат нощем по улиците на своите градове. В държави като Венецуела и Южна Африка обаче трима от всеки четири души се чувстват застрашени. Освен вътрешни конфликти и репресивни режими, липсата на доверие в правителството и правоохранителните органи също е сред водещите причини за липса на чувства за безопасност у хората. Бедността също е сериозен фактор за усещането за застрашеност. При съставянето на този рейтинг "Уол Стрийт Джърнъл" взема под внимание и данни на МВФ за БВП на страните, както и данни за корупционен индекс и средна продължителност на живота. Ето как изглежда тази класация.

10. Боливия

 Процент на хората, които се чувстват застрашени: 58%

 Продължителност на живота: 66,6 години

 Корупционен индекс: 77.5 

 БВП: $5,099 на глава от населението  Боливия е една от държавите в Латинска Америка, където неравенството на доходите е голям проблем. Боливия, заедно с Перу, са задминали Колумбия по производство на кокаин, твърде The Economist. Сред причините за мястото на Боливия в класацията са периодично предприеманите твърди мерки и мащаби операции от страна на правителството за борба с кокаиновите плантации най-вече срещу местното население в регионите Шапаре и Юнгас.

9. Уганда

Процент на хората, които се чувстват застрашени: 59 % 

Продължителност на живота: 54,1 години 

Корупционен индекс: 83,0

БВП: $1,415 на глава от населението

 В Уганда напоследък се забелязва терористична активност. През 2010 г., 76 души загиват от бомба в нощен клуб, заложена от сомалийска ислямистка група на име Аш-Шабаб. Държавния департамент предупреждава, че рискът от терористичен акт продължава да е висок. Престъпността и бедността са другите основни причини гражданите на Уганда да не се чувстват в безопасност.

8. Афганистан

 Процент на хората, които се чувстват застрашени: 59%

Продължителност на живота: 48.3 години 

Корупционен индекс: 65.9 

БВП: $1,054  на глава от населението

Държавния департамент на САЩ съветва своите граждани да не посещават Афганистан, тъй като нито един регион не е лишен от насилие и опасности. Бившият талибански режим Ал-Кайда и други терористични организации все още имат активно присъствие в региона. Страната гъмжи от военни мини, отвличания, а бунтовническите нападения са често срещано явление.

7. Мадагаскар

 Процент на хората, които се чувстват застрашени: 60 %

Продължителност на живота: 66.7 години 

Корупционен индекс: 88.8 

БВП: $955 на глава от населението

 Според Държавния департамент, Мадагаскар е по-безопасна от много африкански държави, а и от някои американски градове. Страната обаче се изправя пред вътрешни вълнения, след като президентът Андри Рожелина идва на власт. Оттогава насам военните са провели няколко бунтовнически акции срещу президента са прераснали в насилие.

6. Доминиканска република

 Процент на хората, които се чувстват застрашени нощем: 60 % 

Продължителност на живота: 73,4

Корупционен индекс:74.6 

БВП: $9,646 на глава от населението

Полицейското насилие над граждани, престъпленията срещу туристи, търговията с кокаин и нарастващият процент на насилие над жени, са сред основните причини за мястото на Доминиканската република в тази класация.

5. Габон

Процент на хората, които се чувстват застрашени: 62 %

Продължителност на живота: 62.7 години

Корупционен индекс: 83.5

БВП: $16,548 на глава от населението

Въоржените грабежи са често срещани в Габон, но държавата се радва на относителен просперитет заради малобройното си население и богатия ресурс. Страната е жертва на вътрешно-политически размирици, след като през 2009 г. Али Бен Бонго печели спорни избори, за които има сериозни обвинения, че са били манипулирани.

4. Ботсвана

 Процент на хората, които се чувстват застрашени: 65 %

Продължителност на живота: 53.0 години 

Корупционен индекс: 77.1

БВП: $16,820 на глава от населението

 Макар Ботсвана да е стабилна заради успешното 40-годишно демократично управление, като развиваща се икономика, държавата е жертва на неравенството на доходите и това води до увеличен процент на битовата престъпност, основно грабежи.

 

3. Чад

 Процент на хората, които се чувстват застрашени: 67%

Продължителност на живота: 49.5

Корупционен индекс: 83.9

БВП: $1,924  на глава от населението

Поради опасността от внезапни въстания и изблици на насилие, Държавният департамент забранява неодобрени визити на източен Чад и гранични региони. Страната е една от най-слабо развитите в света, с продължителност на живота под 50 години.

2. Южна Африка

Процент на хората, които се чувстват застрашени: 73%

Продължителност на живота: 52.1 години 

Корупционен индекс: 80.8 

БВП: $11,375 на глава от населението

 Въорежени грабежи, улични нападения, висок процент на убийства с огнестрелни оръжия (повече от половината убийства в страната) и полицейско насилие (566 хора са убити от полицията през 2009 и 2010, според The Economist) са водещите проблеми в Южна Африка. Въпреки че БВП в държавата е по-добър в сравнение с повечето от останалите държави на континента, през 2009 там има най-висок процент на неравенство на доходите.

1. Венецуела

 Процент на хората, които се чувстват застрашени: 74 %

Продължителност на живота: 74,1 години 

Корупционен индекс: 70.5

БВП: $13,616 на глава от населението

 Няма държава, в която хората да се чувстват по-застрашени от Венецуела, където Държавният департамент твърди, че отвличанията са основен риск за сигурността. Това включва и „експресните отвличания“, където жертвите са похитени, за да бъдат получени съответните пари по най-бързия възможен начин срещу освобождаването. Други проблеми във Венецуела, според Държавният департамент, са грабежите, пиратството, както и убийствата.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ