25 г. от ядрената катастрофа в Чернобил

25 г. от ядрената катастрофа в Чернобил

25 г. от ядрената катастрофа в Чернобил

Днес светът отбелязва четвърт век от най-трагичния ядрен инцидент в историята на човечеството - аварията в Чернобил.

Активисти на природозащитната организация „Грийнпийс” излъчиха върху сградата на централата прожекция, с която опитаха да привлекат вниманието на света към опасността от разработването на ядрена енергия, съобщиха световните агенции. Те отбелязаха, че преди 6 седмици светът е станал свидетел на нова ядрена авария – тази в японската АЕЦ „Фукушима”. И призоваха държавите да започнат да използват и разработват засилено енергията от алтернативни източници като слънцето и вятъра, което според тях е въпрос на политическа воля.

Руският патриарх Кирил днес ще отслужи в Украйна възпоменателно богослужение за жертвите на аварията в Чернобил. Президентът на Русия Дмитрий Медведев ще посети Украйна, където ще участва в церемониите, свързани с тъжната годишнина. Той ще се срещне с държавния глава на страната и този на Беларус.

По-рано Медведев заяви, че бившият СССР не е намерил мъжество да признае случилото се. Той го направи по време на церемония по награждаването на „ликвидаторите” – тези, които се занимават с почистването на радиоактивната зона около реактора. Президентът осъди информационното затъмнение в страната след взрива и заяви, че хората във всички държави винаги трябва да знаят истината.

Тъжната годишнина идва на фона на масови протести против ядрената енегия в различни точки по света, след като преди повече от месец възникна ядрената криза с японската АЕЦ „Фукушима”, отбелязва BBC.

Експлозията в Четвърти реактор на украинската АЕЦ възникна 01:23 ч. местно време на 26 април 1986 г., по време на проверка на безопасността на централата от техническия екип. Тя стана повод за мигновената смърт на 30 души. Заради нея над Европа се разнесе радиационен облак, който причини впоследствие заболявания на хилуда. Смята се, че взривът е изхвърлил радиация в атмосферата, еквивалентна на тази от 200 ядрени бомби. Броят на пряко и косвено засегнатите от аварията е 9 млн. души.

След взрива стотици хиляди бяха евакуирани от домовете им в Украйна, които са били силно облъчени от радиацията. Днес достъпът до мястото на фабриката в разстояние от 30 км е забранен. Миналата седмица на специална, донорска конференция в Киев, десетки държави събраха 550 млн. евро помощ за изграждането на нов саркофаг над покритото с бетон съоръжение. Срокът за експлоатация на предишния изтича, а за изграждането на нов на Украйна са нужни 740 млн. евро. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ