500 писатели от цял свят се обявиха против следенето в интернет

500 писатели от цял свят се обявиха против следенето в интернет

500 писатели от цял свят се обявиха против следенето в интернет

Цветът на световната литература изпрати открито писмо до ООН с призив да се създаде международна харта, ограничаваща контрола на спецслужбите над личните комуникации в интернет, както и да се изработи световно законодателство за регулиране на гражданските права в мрежата. Сред инициаторите е и българският писател Илия Троянов.

Документът е подписан от 562 автори от 81 страни, сред които и петима Нобелови лауреати - Орхан Памук, Гюнтер Грас, Тумас Транстрьомер, Джон Максуел Кутси и Елфриде Йелинек. Сред подкрепилите с подписа си призив са и Умберто Еко, Том Стопард, Джулиан Барнс, Иън Макюън, Маргарет Етвуд и други.

Инициатори на петицията са писателите Юли Зее и Ева Меназе от Германия, българо-германският писател и преводач Илия Троянов, автор на романа "Светът е голям и спасение дебне отвсякъде", Йозеф Хаслингер от Австрия, Прия Базил от Великобритания и Изабел Коул от САЩ.

„ В последните месеци степента на масов надзор (б.р. в интернет) стана достояние на всички. С няколко движения на „мишката” държавата може да получи достъп дж вашите мобилни устройства, вашата поща, социалните мрежи и търсенията ви в интернет. Тя може да проследи всички ваши убеждения и, събирайки в сътрудничество с интернет-корпорациите цялата налична информация за вас, да превижда вашето поведение.”, се казва в писмото.

„Човекът под наблюдение вече не е свободен; общество под наблюдени не може да се смята за демократично”, се отбелязва още в позицията на писателите.

В заключение те настояват да се определи на законодателно ниво до каква степен и кой може да събира персонална информация за потребителите. Всеки потребител трябва да има право да знае как се използва и обработва събраната за него информация както и да може да изисква тя да бъде премахната, ако се използва незаконно, смятат още участниците в подписката.

„Призоваваме ООН да признае важността на защитата на гражданските права в дигиталната епоха и да създаде международно законодателство за дигиталните права”, се казва още в писмото. Пълният текст на петицията е публикуван на сайта  Change.org.

Реакцията на писателите идва ден след като осем големи технологични компании също се обявиха против следенето и подслушването в интернет.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ