Американски служители: Китайският балон може да е бил отклонен от своя курс

Американски служители: Китайският балон може да е бил отклонен от своя курс

Американски служители: Китайският балон може да е бил отклонен от своя курс

В момента, когато китайския балон е навлязъл в американското въздушно пространство в края на миналия месец, американските военни и разузнавателни агенции вече са го били следели от една седмица, наблюдавайки излитането му от остров Хайнан близо до южното крайбрежие на Китай, съобщава „Вашингтон пост“.

Американците са наблюдавали как балонът се установява в траектория на полета, която изглежда го е отвела над Гуам (една от 16-те отвъдморски територии на Съединените щат). Но някъде по този източен маршрут балонът е поел неочакван северен завой, казват американски служители. По думите им сега анализаторите проучват възможността Китай да не е възнамерявал да проникне в сърцето на Америка с това устройство.

Балонът се е  носел над Алеутските острови на Аляска на хиляди километри от Гуам, след което е преминал над Канада, където е срещнал силни ветрове, които изглежда са го тласнали на юг към континенталните Съединени щати, казват американски представители. Американски изтребител свали балона край бреговете на Южна Каролина на 4 февруари, седмица след като той прекоси Аляска.

Тези нови данни предполагат, че последвалата международна криза, която разпали напрежението между Вашингтон и Пекин, може да е поне отчасти резултат от грешка.

САЩ обвиниха Китай, че са използвали балона за шпионаж, но Пекин отговори, че това е метеорологичен дирижабъл, който се е отклонил от курса си заради ветрове.

Междувременно Белият дом заяви във вторник, че три други обекта, свалени над Северна Америка през последната седмица, може да не представляват заплаха за националната сигурност, разграничавайки ги от предполагаемия шпионски балон.

Американски и канадски служители все още не са намерили или извадили останки от трите свалени обекта.

На пресконференция във вторник говорителят на Белия дом Джон Кърби каза, че ще бъде трудно да се определи целта или произхода на другите три обекта, които бяха унищожени над Аляска, Канада и Мичиган, докато отломките не бъдат намерени и анализирани.

„Не сме видели никакви индикации или нещо, което да сочи конкретно към идеята, че тези три обекта са били част от програмата за шпиониране на Китайската народна република“, каза той.

По думите му американското разузнаване разглежда като „основен сценарий“ вероятността това да са балони, които „просто са били свързани с търговски или изследователски субекти“.

Но той отбеляза, че нито една компания, организация или правителство все още не са предявили претенции към обектите.

Междувременно китайското министерство на външните работи разкритикува американската реакция към първия балон.

„Мнозина в САЩ се питат „какво добро може да донесе подобно скъпоструващо действие на САЩ и техните данъкоплатци?“, каза говорителят на китайското външно министерство Ван Уенбин.

Сензори от предполагаемия китайски шпионски балон, свален над САЩ на 4 февруари, бяха извадени от Атлантическия океан в понеделник и се анализират от ФБР.

Екипите за търсене откриха „значителни отломки от обекта, включително всички идентифицирани приоритетни сензори и електроника“ край бреговете на Южна Каролина, каза Северното командване на САЩ.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ