Бил Гейтс предупреди, че светът вероятно ще премине критичен температурен праг

Бил Гейтс предупреди, че светът вероятно ще премине критичен температурен праг

Бил Гейтс предупреди, че светът вероятно ще премине критичен температурен праг

Милиардерът филантроп Бил Гейтс заяви днес, че светът вероятно ще надхвърли критичния температурен праг, за който учените отдавна предупреждават, че може да доведе до опасни и потенциално необратими въздействия върху хората, дивата природа и екосистемите.

Говорейки пред Таня Брайър от Си Ен Би Си в Обединените арабски емирства на конференцията за климата COP28, Гейтс каза, че той е от хората, за които „чашата е наполовина пълна“, когато става въпрос за климатичната криза, както и че е оптимист, че срещата на върха в Дубай може да помогне за постигане на напредък в тази сфера.

Въпреки това, съоснователят на Microsoft подчерта, че какъвто и да е напредък в борбата с климатичните промени, той вероятно няма да е достатъчен, за да предотврати глобалното затопляне с 2 градуса по Целзий над прединдустриалните нива.

Неговите коментари идват в момент, когато политици и бизнес лидери се събират в Дубай за най-голямата и най-важната годишна среща на върха на ООН за климата. Тя се смята за основна възможност за ускоряване на действията в областта на климата във време, когато светът е напът да запише най-горещата си година в историята и когато екстремните метеорологични явления взимат жертви по целия свят.

„Няма някаква ясна граница, при която при определена температура всичко е ужасно“, каза Гейтс в петък.

„Ще имаме затопляне, вероятно над целите ни. Тук идва адаптацията, за да кажем: „Добре, поради това затопляне какво можете да направите – нещо, което е евтино, като по-добри системи за предупреждение за лоши метеорологични събития или по-добри данни за времето, които да помогнат фермерите да знаят кога да засаждат“, добави той.

Според Гейтс ще бъде наложително да се помогне на най-бедните да се адаптират към причинените от човека промени в климата и да се опитаме да сведем до минимум щетите върху екосистемите, като кораловите рифове.

„За щастие постигнахме достатъчен напредък, така че няма да имаме екстремни случаи като затопляне от 4 градуса по Целзий, но за съжаление вероятно дори ще пропуснем целта от 2 градуса. Така че ще имаме адаптацията като приоритет“, каза Гейтс

По време на COP28 страните ще оценят за първи път точно колко далеч са от пътя за постигане на целите на Парижкото споразумение. Споразумението от 2015 г. цели „ограничаване на глобалното затопляне до доста под 2, за предпочитане до 1,5 градуса по Целзий, в сравнение с прединдустриалните нива“.

Светът вече се е затоплил с около 1,1 градуса по Целзий спрямо тези нива, след повече от век изгаряне на изкопаеми горива, както и неравностойно и неустойчиво използване на енергия и земя, казват учени.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ