Copernicus: Средната температурата на света скочи с критичните два градуса за ден

Copernicus: Средната температурата на света скочи с критичните два градуса за ден

Copernicus: Средната температурата на света скочи с критичните два градуса за ден

Световната средна температура надхвърли критичния праг на затопляне от два градуса за един ден. Повишението на температурата засякоха учените от службата на Европейския съюз " Copernicus". За наблюдението съобщи в социалната мрежа Х зам. -директорът на организацията Саманта Бърджис.

Според анализаторите, крайъгълният камък е преминат за кратко на 17 ноември. В сравнение с доиндустриалната епоха температурата на Земята се е повишила с 2,06 градуса по Целзий. Освен това в петък температурата е надхвърлила нивото от 1991-2020 г. средно с 1,17 градуса. Така 17 ноември става най-горещият ден в историята.

Учените по климата предупреждават, че продължително затопляне с два градуса над доиндустриалните нива ще има необратими последици за планетата и нейните екосистеми. Поддържането на средната световна температура от покачване с градус и половина остава основната точка на Парижкото споразумение за климата от 2015 г. Според Бърджис температурният рекорд на 17 ноември не нарушава заложеното в договора, но показва, че светът не е толкова далеч от това състояние. Тя също така отбеляза в интервю за CNN, че данните от Copernicus са предварителни и изискват потвърждение от реални наблюдения.

В Рио де Жанейро във вторник, 14 ноември, температурата на въздуха достигна 58,5 градуса по Целзий. Членът на Междуправителствената група по изменение на климата Пауло Артазо свърза повишаването на температурите с глобалното затопляне и феномена „Ел Ниньо“. Специалистът отбеляза, че Бразилия е най-уязвима от изменението на климата, тъй като се намира в тропическа климатична зона.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ