Дясната ръка на Бъфет: Светът е воден от завист

Дясната ръка на Бъфет: Светът е воден от завист

Дясната ръка на Бъфет: Светът е воден от завист

Милиардерът инвеститор Чарли Мънгър казва, че никога не се е интересувал от това да сравнява богатството си с това на другите, пише Си Ен Би Си.

Tой допълва, че мотивацията му при натрупването на богатство винаги е била осигуряването на независимост и свободата да прави каквото иска в бизнеса и в живота

„Светът не се ръководи от алчност, а от завист“, каза Мънгър на годишната среща на Daily Journal, вестникарската компания, на която той е директор.

98-годишният мъж, който е натрупал състояние, оценявано от сп. „Форбс“ на 2,2 млрд. долара, добави, че е лесно и нормално хората да завиждат. Колкото и да имат някои хора, някой друг винаги ще има повече, отбеляза той.

Това е чувство, което Мънгър е изразявал в миналото и което той преди е приписвал на своя дългогодишен приятел и инвестиционен партньор Уорън Бъфет. Но Мънгър изглежда уверен, че самият той е преодолял това чувство.

„Победих завистта в живота си. Не завиждам на никого“, каза Мънгър. „Не ми пука какво има някой друг. Но други хора се побъркват от това“, заяви той.

Разбира се, това е лесно да се каже, когато си милиардер. Според „Форбс“ има повече от 1300 други милиардери с по-големи богатства от неговото, включително Бъфет, чието нетно състояние се оценява на 106 милиарда долара, но богатството на Мънгър все още е повече от достатъчно, за да е сигурен, че може да има всичко, което се купува с пари.

През 2017 г. Мънгър каза в интервю, че винаги се опитва да избягва чувствата на „завист и ревност“ в бизнеса. Подобни мисли могат да навредят на кариерата ви, защото е по-вероятно да вземете пристрастни решения, които могат да се окажат лоши, добави той.

През 2019 г. той отново се обяви против завистта, като каза пред Си Ен Би Си, че избягването на завистта е една от „простите“ тайни за дълъг и щастлив живот.

До такова заключение стигна и прочуване от 2018 г., което установи, че хората, водени от завист, са по-склонни да изпитват по-лошо психично здраве и благополучие. Възходът на социалните медии също беше критикуван, че подхранва завистта и материализма, като постоянно предлага прозорци в живота на хора, които имат или изглежда имат особено луксозен живот.

Милиардерът добави, че не може да разбере защо хората днес не са по-доволни от това, което имат, особено в сравнение с трудните времена, през които са преживели предишните поколения.

Самият Мънгър е преживял Голямата депресия и цитира по-лошите условия на живот и по-кратката продължителност на живота още през 1800 г. като примери за това докъде е стигнало човечеството.

„Фактът, че всеки е пет пъти по-добре, отколкото е бил, те го приемат за даденост“, каза Мънгър. „Всичко, за което мислят, е, че някой друг [има] повече сега и не е честно той да го има, а те да го нямат“, добави той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ