Гутериш: Движим се по магистрала към климатичен ад

Гутериш: Движим се по магистрала към климатичен ад

Гутериш: Движим се по магистрала към климатичен ад

Страните по света са изправени пред сериозен избор - да работят заедно сега за намаляване на емисиите или да осъдят бъдещите поколения на климатична катастрофа. Това заяви генералният секретар на ООН Антониу Гутериш каза в началото на срещата на високо равнище на ООН за климата COP27 в Египет, предаде Ройтерс.

Речта на Гутериш имаше за цел да постави на фокус нуждата от спешни действия в областта на климата още в самото начало на двуседмичната среща на върха, дори в настоящата ситуация, в която вниманието на повечето хора е насочено към войната в Украйна, високата инфлация и енергийната криза.

„Човечеството има избор - да си сътрудничи или да загине“, каза Гутериш пред делегати, събрали се в египетския Шарм ел-Шейх.

Той призова за пакт между най-богатите и най-бедните страни в света за ускоряване на прехода от изкопаеми горива и за по-бързо осигуряване на финансиране, за да се гарантира, че по-бедните страни могат да намалят емисиите и да се справят с въздействията климатичните промени, които вече са факт.

„Двете най-големи икономики – Съединените щати и Китай, имат особена отговорност да обединят усилията си, за да превърнат този пакт в реалност“, каза той.

Въпреки продължаващи от десетилетия разговори за климата, постигнатият досега напредък е недостатъчен, за да спаси планетата от прекомерно затопляне, тъй като страните са твърде бавни или неохотни да действат, отбеляза той.

„Емисиите на парникови газове продължават да растат. Глобалните температури продължават да се повишават. А нашата планета бързо наближава повратни точки, които ще направят климатичния хаос необратим“, каза той. „Движим се по магистрала към климатичния ад и сме настъпили с крак педала на газта“, добави Гутериш.

Бившият вицепрезидент на САЩ Ал Гор, който също говори на събитието, каза, че глобалните лидери имат проблем с доверието, когато става дума за изменението на климата. Той критикува продължаващото преследване на развитите нации за газови ресурси в Африка, което той описа като „колониализъм на изкопаемите горива“.

„Всички ние имаме проблем с доверието: говорим и започваме да действаме, но не правим достатъчно“, каза Гор.

„Трябва да видим така наречения „натиск за газ“ такъв, какъвто е в действителност: натиск по мост към нищото, оставяйки страните по света да се изправят пред климатичен хаос и милиарди блокирани активи, особено тук в Африка“, каза той.

Веднага след речта на Гутериш президентът на Обединените арабски емирства шейх Мохамед бин Зайед Ал Нахаян излезе на сцената и каза, че страната му, която е член на Организацията на страните износителки на петрол, ще продължи да произвежда изкопаеми горива, докато има нужда от тях.

„ОАЕ се считат за отговорен доставчик на енергия и ще продължат да играят тази роля, докато светът има нужда от петрол и газ“, каза той.

ОАЕ ще бъде домакин на конференцията на ООН през следващата година, която ще се опита да финализира споразуменията, постигнати миналата година във Великобритания и по време на тазгодишните преговори в Египет.

Много страни, богати на ресурси нефт, газ и въглища, критикуваха натиска за бърз преход далеч от изкопаеми горива, като заявиха, че е икономически безразсъдно и несправедливо към по-бедните и по-слабо развити нации, които искат икономически растеж.

Страните, подписали Парижкото споразумение за климата от 2015 г., се ангажираха да постигнат дългосрочна цел за забавяне на ръста на глобалните температури с не повече от 1,5 градуса пол Целзий над нивата преди индустриалната революция.

Гутериш каза, че тази цел ще остане жива само ако светът успее да постигне нулеви нетни емисии до 2050 г. Той поиска страните да се съгласят да преустановят използването на въглища до 2040 г. в световен мащаб, като членовете на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие трябва да постигнат това до 2030 г.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ