НАТО се фокусира върху ИИ и дронове в опит да защити критична подводна инфраструктура

НАТО се фокусира върху ИИ и дронове в опит да защити критична подводна инфраструктура

НАТО се фокусира върху ИИ и дронове в опит да защити критична подводна инфраструктура

Организация на Северноатлантическия договор (НАТО) ускорява усилията си в разработването на технологии, позволяващи откриване в реално време на подозрителна дейност в близост до подводна критична инфраструктура, след като експлозията на газопровода „Северен поток“ преди една година разкри пропуски в сферата, пише Блумбърг.

Четиринадесет държави от алианса, заедно със Швеция, тестват морски дронове, сензори и използването на изкуствен интелект в 12-дневно учение край бреговете на Португалия, което приключва в петък. Учението идва в момент, когато Русия продължава да картографира съюзнически кабели и тръбопроводи като възможни бъдещи цели, според НАТО.

НАТО все още не е обвинил официално никого за атаката срещу „Северен поток“, което подчертава предизвикателството, пред което са изправени както правителствата, така и частните компании при приписването на подобни атаки.

Откриването в реално време „изпраща сигнал за възпиране на врага, било то Русия или някой друг“, каза генерал-лейтенант Ханс-Вернер Вирман, ръководител на отдела на НАТО за защита на подводната инфраструктура.

Ако може да бъде открита злонамерена дейност, това позволява на 31-те съюзници от НАТО да обмислят дипломатически или военни отговори на база на „твърда основа от информация“, каза той пред репортери, посещаващи учението в Троя, южно от Лисабон. Целта е да се забележи злонамерено поведение около подводната инфраструктура, докато се случва, и да се сподели тази информация с правителства и частни оператори.

Русия отхвърли ранните обвинения от някои западни държави, че е отговорна за атаката срещу „Северен поток“. Но инциденти през последните месеци с потенциални руски шпионски кораби, действащи в близост до съюзнически системи, засилиха безпокойството.

НАТО предупреди през май за значителен риск, че Москва може да се насочи към инфраструктура в Европа и Северна Америка, особено за да спечели влияние над нациите, помагащи на Украйна. Москва използва комбинация от своите военни кораби, научни кораби, както и търговски риболовни траулери, контейнеровози и танкери, за да проследи критичните подводни системи на съюзниците от НАТО, каза Вирман. Подводните кабели за данни пренасят финансови транзакции на стойност около 10 трилиона долара всеки ден и около 95% от глобалния интернет трафик, казва НАТО. Две трети от петрола и газа в света се добиват в морето или се транспортират по море. Някои от системите са дълги хиляди километри и се намират на стотици метри дълбочина под морето, което прави мониторинга сложен.

В едно от ученията на НАТО съюзниците са опитали да спрат враждебен участник, опитващ се да наруши мрежите за данни и да предизвика хаос на финансовите пазари, използвайки спонсориран от държавата търговски кораб.

Търговски оптични сензори на инфраструктурните кабели са открили, че корабът на фиктивния враг се опитва да разположи безпилотно подводно превозно средство. Тази информация е била предадена на командната и контролна верига на НАТО. След като е потвърдила заплахата, НАТО е изпратила комбинация от въздушни, надводни и подводни дронове, за да прехванат и ескортират подозрителния кораб.

Технологиите ще играят все по-важна роля за предотвратяване на тази дейност в реалния живот. Изкуственият интелект може да се използва за проследяване на движенията на кораби и флагове, ако те пресичат критична инфраструктура многократно, каза Вирман. В бъдеще самите оптични кабели могат да открият намеса наблизо.

Подчертавайки нарастващото значение на подводната сигурност, съюзниците от НАТО се споразумяха през юли да създадат нов морски център за подводна критична инфраструктура в своето морско командване в Нортууд, Обединеното кралство. Те също така се споразумяха да създадат мрежа за подобряване на обмена на информация между НАТО, неговите съюзници и частния сектор, за да действат бързо на базата на разузнавателна информация като тази, получена от сензорите или ИИ системите.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ