Пентагонът следи предполагаем китайски шпионски балон над САЩ

Пентагонът следи предполагаем китайски шпионски балон над САЩ

Пентагонът следи предполагаем китайски шпионски балон над САЩ

САЩ проследяват предполагаем китайски балон за наблюдение, който беше забелязан да се носи над чувствителни обекти на американска територия през последните дни, предаде Би Би Си.

Представители на Министерството на отбраната заявиха, че са уверени, че „балонът за наблюдение на голяма надморска височина“ принадлежи на Китай. Най-скоро е видян над западния щат Монтана.

Военните лидери обаче са решили да не го свалят, тъй като имаше опасения относно падащи отломки.

Китай все още не е коментирал случая.

Канада заяви днес, че наблюдава „потенциален втори инцидент“, включващ балон за наблюдение, но не каза коя държава може да стои зад него. В изявлението се казва, че страната работи в тясно сътрудничество със САЩ за „защита на чувствителната информация на Канада от заплахи от чуждестранно разузнаване“.

Обектът прелетя над Алеутските острови на Аляска и през Канада, преди да се появи над град Билингс в Монтана в сряда, казаха служители.

Високопоставен служител на Министерството на отбраната, пожелал анонимност, каза, че правителството е подготвило изтребители, включително F-22, в случай че Белият дом нареди обектът да бъде свален.

Висши военни лидери, включително министърът на отбраната Лойд Остин и генерал Марк Мили, председател на Съвета на началник-щабовете на САЩ, се срещнаха в сряда, за да оценят заплахата.

Рядко населеният щат Монтана дом на военновъздушната база „Малмстрьом“ - едно от трите места със силози за ядрени ракети в страната. Според официалните лица шпионският балон е летял над чувствителни обекти, за да събира информация.

Служителят на Министерството на отбраната обаче каза, че няма „значително повишена заплаха“ от компрометиране на американското разузнаване, тъй като американските служители „знаят точно къде е този балон и точно къде минава“.

Той добави, че също така няма заплаха за гражданската авиация, тъй като балонът е бил „значително“ над височината, използвана от търговските авиокомпании.

Служителят каза, че е малко вероятно балонът да даде много повече информация от това, което Китай вече може да събере с помощта на сателити.

САЩ са повдигнали въпроса пред китайски служители в тяхното посолство във Вашингтон, добави той.

По време на брифинг в четвъртък в Пентагона служители отказаха да разкрият текущото местоположение на балона, както и да дадат повече подробности за обекта, включително за неговия размер.

„Има съобщения за пилоти, които са видели това нещо, въпреки че е доста високо в небето“, каза неназован служител на отбраната. „Така че може да се досетите, че не е малък“, добави той.

Те добавиха, че такива балони за наблюдение са били проследявани през последните няколко години, но този „изглежда, че се носи над обектите за по-продължителен период от време“.

Това обърка потребителите на социалните медии в Монтана, като някои публикуваха изображения на блед кръгъл обект високо в небето. Други съобщават, че са видели американски военни самолети в района, които очевидно наблюдават обекта.

Китайските държавни медии не съобщават за инцидента, но той се обсъжда широко в китайските социални медии, като мнозина се забавляват от докладваното използване на балони за наблюдение.

„Имаме толкова много сателити, защо ще трябва да използваме балон“, пише един потребител на Weibo.

Говорейки на несвързано събитие във Вашингтон в четвъртък, директорът на ЦРУ Уилям Бърнс не спомена балона, но нарече Китай „най-голямото геополитическо предизвикателство“, пред което са изправени САЩ в момента.

Предполагаемият шпионаж вероятно ще увеличи напрежението преди посещението на американския държавен секретар Антъни Блинкън в Китай следващата седмица. Това ще бъде първото посещение в страната на секретар от кабинета на администрацията на Байдън.

Първият американски дипломат ще бъде в Пекин, за да проведе разговори по широк кръг от въпроси, включително сигурността, Тайван и COVID-19.

Той ще се срещне и с китайския президент Си Дзинпин, съобщи „Файненшъл таймс“ в четвъртък.

Балоните са една от най-старите форми на технология за наблюдение. В сравнение с други устройства за въздушно наблюдение, те могат да се управляват евтино и без персонал, като същевременно остават във въздуха за дълги периоди от време.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ