Politico: Европейските армии са изправени пред масов отлив на персонал

Politico: Европейските армии са изправени пред масов отлив на персонал

Politico: Европейските армии са изправени пред масов отлив на персонал

Френският министър на отбраната Себастиен Лекорню представи план за запазване на броя на военнослужещите в армията на страната, съобщава Politico. Изданието отбелязва, че това е станало няколко дни след като германският парламент публикува годишен доклад за работата на Бундесвера. В него се казва, че числеността на германската армия през 2023 г. е намалена с 1500 войници, до 181 000 души.

„Разговорите за запазване числеността на армиите се водят във всички столици, във всички демократични страни, където има професионални армии без наборна военна служба. На заседанията на ООН говорим за въоръженията, а сега вече и за запазване на военния персонал, “, каза Себастиен Лекорну на пресконференция.

Както добавя изданието, във Франция военните започнаха да служат с около година по-малко, а във Великобритания годишният недостиг на персонал е 1100 военнослужещи. „Проблемът не е в набирането, а в задържането“, каза началникът на военноморските операции на САЩ Лиза Франкети.

Politico отбелязва, че Хърватия, Германия и няколко други държави обмислят връщането на наборната военна служба. Дания планира не само да я върне, но и да включи в нея жени. Властите на тези държави, както пише изданието, изпитват затруднения да направят армията по-привлекателна, тъй като те са изправени пред ниска безработица, конкуренция от бизнеса и дистанциона форма на работа.

За да запази състава на военните и да привлече нови, Полша обяви увеличение на военните заплати с 20%. Франция предлага помощ за жилища и грижи за деца, Германия предлага увеличени пенсии.

В началото на 2024 г. властите на европейските държави съобщиха за възможно избухване на война между НАТО и Русия през следващите години. Германският министър на отбраната Борис Писториус очаква конфликтът да започне след три до пет години.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ