Съюзниците на Украйна очакват мрачни времена, ако Киев не получи повече системи за противовъздушна отбрана

Съюзниците на Украйна очакват мрачни времена, ако Киев не получи повече системи за противовъздушна отбрана

Съюзниците на Украйна очакват мрачни времена, ако Киев не получи повече системи за противовъздушна отбрана

Тъй като запасите от боеприпаси на Украйна намаляват някои от най-големите съюзници на страната изразяват загриженост, че Киев може да не е в състояние да се защитава дълго време срещу силите на президента Владимир Путин, пише Блумбърг.

Външните министри на страните от Г-7, които се събират на италианския остров Капри, ще призоват за по-силна подкрепа, като германският представител Аналена Бербок каза, че Украйна спешно се нуждае от повече противовъздушна отбрана. Междувременно в Далас директорът на Централното разузнавателно управление на САЩ Уилям Бърнс нарече ситуацията ужасна и каза, че Украйна може да загуби до края на годината.

„Има много реален риск украинците да загубят на бойното поле до края на 2024 г. или поне да поставят Путин в позиция, в която по същество да диктува условията на политическо споразумение“, каза Бърнс по време на Форум за лидерство 2024 в центъра „Джордж У. Буш“.

Украйна изпитва затруднения да отблъсне военния натиск от страна на Русия в на фона на липсата на боеприпаси и пакета за помощ от САЩ на стойност 61 милиарда долара, който не е преминал през Конгреса. Президентът Володимир Зеленски призовава за изпращане на повече системи за противовъздушна отбрана в Украйна, а войските на Кремъл се възползват от слабостта на страната, за да засилят ракетните атаки срещу електроцентрали, електрически мрежи и жилищни райони в цялата страна.

„Западните страни, Япония, Канада, САЩ, Европа, трябва да вземат по-бързи решения, за да подкрепят повече Украйна, защото не можем да си позволим победата на Путин“, каза ръководителят на европейската дипломация Жозеп Борел пред Г-7. „Трябва да се вземат конкретни решения, за да се изпрати на Украйна повече противовъздушна отбрана.“

На среща с външния министър на Украйна Дмитро Кулеба в четвъртък държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън сподели списък на страните, с които разговаря и които може да са в състояние да помогнат на Киев. Кулеба също така идентифицира страни, за които смята, че САЩ могат да помогнат да бъдат убедени да изпратят оръжия.

Блинкън също така сподели с колегите си от Г-7 оценката на САЩ, че китайските компании са предоставили информация, която е помогнала на Русия да възстанови и разшири отбранителната си промишлена база в подкрепа на нейната война срещу Украйна. Това включва анализ на фрагменти от снаряди на бойното поле и критични технологични компоненти, получени от китайски компании.

Като положителен сигнал, германският канцлер Олаф Шолц каза в четвъртък, че лидерите на ЕС планират да изпратят седем допълнителни системи за противовъздушна отбрана Patriot в Украйна.

Министрите от Г-7 ще се съгласят да увеличат доставките на военно оборудване за Киев и ще потвърдят своята „непоколебима решимост“ да подкрепят Украйна, докато се защитава, според чернова на изявление от срещата, видян от Блумбърг..

„Изразяваме решимостта си по-специално да засилим способностите на противовъздушната отбрана на Украйна, тъй като това е най-добрият начин за спасяване на животи и защита на критична инфраструктура“, се посочва още в черновата.

На среща на лидерите на ЕС в Брюксел, някои изразиха нетърпение от „разширяваща се пропаст между реторика и действие“. „Ако всички думи, казани през последните години тук в Брюксел за общата отбрана, можеха да се превърнат в куршуми и ракетни установки Европа щеше да стане най-силната сила в света.“, написа полският министър-председател Доналд Туск в социалната мрежа X.

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг също говори за нуждата от спешни действия, като каза, че Украйна няма да може да се защити, освен ако членовете на алианса не увеличат усилията си.

„Не можем да продължаваме да бъдем в ситуацията, в която Русия превъзхожда Украйна по начина, по който го правят сега“, каза Столтенберг пред репортери в Капри. „Руснаците стрелят и стрелят, а украинците имат ограничени ресурси да отвърнат на стрелба“, добави той.

Все пак официалните представители изразиха оптимизъм относно новината, че председателят на Камарата на представителите на САЩ Майк Джонсън ще подложи на гласуване нов законопроект за 61 млрд. долара помощ за Украйна. Планът е опит да се пробие продължилата шест месеца републиканска блокада на помощта, която направи Украйна все по-уязвима за руски нападения.

„В тези бурни времена е обнадеждаващ знак, че сега има сигнали от САЩ, от републиканците, че подкрепата за Украйна може да продължи интензивно“, каза Бербок.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ