Над 5000 са вече жертвите на разрушителните трусове от 6 февруари. Над 8000 - спасени от развалините (Обзор)

Над 5000 са вече жертвите на разрушителните трусове от 6 февруари. Над 8000 - спасени от развалините (Обзор)

Над 5000 са вече жертвите на разрушителните трусове от 6 февруари. Над 8000 - спасени от развалините (Обзор)

Седемдневен национален траур и тримесечно извънредно положение в десет региона, засегнати от мощното земетресение, обяви днес турският президент Реджеп Тайип Ердоган. Прекратени са и учебните занятия като те ще бъдат възобновени на 13 февруари и седмица по-късно в засегнатите от земетресението райони.

Едва ден след разрушителния трус с магнитуд от 7,8 на границата между Турция и Сирия, жертвите в двете страни вече са над 5000 души, ранените са хиляди, а много хора все още се намират в капан под развалините на срутилите се сгради. По данни на Агенцията за управление на бедствия и извънредни ситуации (AFAD) в Турция повече от 2800 сгради са били напълно разрушени. Оцелелите спят в колите си, други са настанени в палатки, а през това време спасителните операции текат с пълна сила. Експертите очакват трусовете в околността - тектонично активна област, където анадолската, арабската и африканската плоча се докосват и взаимодействат една с друга, да продължат седмици и дори месеци. 

"Изправени сме пред едно от най-големите бедствия не само в историята на нашата републиката, но и на региона и в света. Имаме 3549 загинали и 22 168 ранени. Най-голямата ни утеха е, че досега повече от 8000 наши граждани са спасени от развалините", каза турският президент Ердоган, обявявайки извънредно положение в десетте засегнати от труса региона в страната за период от три месеца. По думите му, към тези райони вече са изпратени 54 000 палатки и 102 000 легла.

Турските власти съобщават, че около 13,5 милиона души са били засегнати в район, обхващащ приблизително 450 км от Адана на запад до Диарбекир на изток и 300 км от Малатия на север до Хатай на юг. В Сирия властите съобщават за смъртни случаи чак на юг до Хама, на около 100 км от епицентъра, предава Ройтерс. Алепо, Латакия, Тартус и Хама са най-тежко засегнатите от земетресенията сирийски провинции, предаде БТА. 

Още от вчера спасителни екипи от десетки държави вече работят на терен заедно със своите колеги от Турция. Издирването на оцелели изпод отломките на сградите продължава, и въпреки че над 8000 души вече са спасени, тревогата нараства. Има само седемдневен прозорец за спасяване на хора, които са затрупани под развалините, макар че винаги може да има изключения и хората да издържат малко повече време, коментира Йенс Лаерке, говорител на Службата за хуманитарна помощ на ООН, които първи действат при бедствия. 

До 23 млн. души могат да бъдат засегнати от силното земетресение, отнело живота на хиляди хора в Турция и Сирия, предупредиха от Световната здравна организация. А междувременно, ЮНЕСКО, съвместно с други организации, оценява щетите, които са нанесени на обектите на културното наследство от земетресенията, разтърсили Турция и Сирия.

"Има сериозни поражения на болницата в Хатай. Блок А на обществената болница в Искендерун се срути вследствие на труса. Продължава евакуирането на пациенти и здравни служители. Изпратихме още хора да помагат за ранените, настанени в регионалните болници. Започна прехвърлянето на пациенти с линейки, включително по въздух. В десетте най-засегнати района са мобилизирани 2 256 медици с 602 линейки, 187 спешни екипа, две въздушни линейки. Работи се и по създаването на полева болница", заяви пред БНТ министърът на здравеопазването на Турция Фахретин Коджа. 

Мобилизирани са хиляди спасители 

Само ден след силното земетресение, разтърсило Южна Турция и Северна Сирия, Европейският съюз разположи 27 спасителни и медицински екипа чрез Механизма за гражданска защита, осигурени от 19 европейски страни, 17 от които държави-членки. Това потвърди комисарят по управление на кризи Янез Ленарчич в съобщение на Twitter.

Общо 1185 спасители и 79 кучета, специализирани в тези задачи, са изпратени в Турция от България, Хърватия, Чехия, Франция, Гърция, Холандия, Полша, Румъния, Италия, Унгария, Австрия, Германия, Естония, Испания, Малта, Словакия, Португалия, както и Черна гора и Албания. Спасителните дейности обаче се движат бавно заради студа и дъжда, предава ABC. Всеки час е от значение, въпреки че ниските температури, дъждът и липсата на електричество или гориво затрудняват спасителните дейности в засегнатите райони. 

"Имаме нужда от спешна помощ!", заяви в Twitter ръководителят на доброволческия екип на "Белите каски" Раед Ал Салех, който изпълнява спасителни задачи заедно с други доброволци в Северозападна Сирия. 

Оцелелите от земетресението чакат новини за своите близки, за които се смята, че са блокирани под срутена сграда в Искендерун, Турция. Снимка: Getty Images

Отчание и мъка по улиците  

Плачейки под дъжда, мъж на име Дениз, кършеше ръце от отчаяние, пише Ройтерс в свой репортаж. "Вдигат шум, но никой не идва. Опустошени сме, опустошени сме. Боже мой... Те викат. Казват "Спасете ни", но ние не можем да ги спасим. Как ще ги спасим?", разказва той пред агенцията. 

Айля, застанала до купчина развалини на мястото, където някога се е издигала осеметажна сграда разказва, че е отишла с кола до Хатай от Газиантеп в понеделник, за да потърси майка си. "Все още няма оцелели. Едно улично куче дойде и лаеше в определен момент дълго, страхувах се, че е за майка ми. Но беше някой друг. Включих светлините на колата, за да помогна на спасителния екип. Те извадиха само две тела досега, няма оцелели", добавя тя. 

Десетки турски спортисти все още са под развалините

Десетки турски спортисти от дисциплини като футбол, волейбол, хандбал или борба бяха затрупани под развалините на къщи и хотели след срутванията, причинени от земетресението с магнитуд 7,8. Предвид това турското правителство обяви спирането на всички национални и международни спортни състезания в цялата страна, предава elConfidencial.com. Балканският шампионат по лека атлетика в зала, който трябваше да бъде в Истанбул на 11 февруари, няма да проведе, съобщиха организаторите.

Сред жертвите е и вратарят на "Йени Малатияспор" от втора дивизия на турския футбол Ахмет Еюп Туркарслан, който според турските медии е бил блокиран в руините на сградата в град Малатия, където е бил със съпругата си, тя обаче е била спасена.

Неизвестна е съдбата на повечето играчи от мъжкия волейболен отбор от анадолския град Малатия, който играе във втора турска дивизия. Играчите са затрупани сред развалините на хотел "Киркувал", където са отседнали. Трима от екипа са спасени.

В същата ситуация са четиринадесет състезателки от Хатай, женски волейболен отбор от едноименния град, както и футболистите на "Мараспор" от турската втора дивизия.

Турският треньор и олимпийски медалист по борба Таха Акгюл написа в Twitter, че между тридесет и четиридесет спортисти от отбора по борба от град Кахраманмараш - столица на едноименната провинция в Югоизточен Анадол - са блокирани под развалините и се нуждаят от помощ. 

Трагедията засегна и хандбала. Турският хандбален национал Джемал Кютахя и треньорът на Хатайспор Саваш Юксел също са под руините на една от срутените сгради в Хатай, стана ясно от изявление на Турската хандбална федерация. Спасителни екипи се опитват да ги спасят.

Мъж носи оцеляло дете от срутена сграда в Хатай, Турция. Снимка: Getty Images

Спасените

Турските екипи за спешна помощ успяха да спасят майка и нейното 6-месечно бебе във вторник след около 29 часа, блокирани под развалините на срутена сграда в град Хатай. Екипите за търсене и спасяване чули глас изпод руините на жилищна сграда на улица в квартал "Одабаси", след което са успели да намерят Хюлия Йълмаз и бебето й, се посочва в информация на турската държавна информационна агенция Анадола.

Ганайският футболист Кристиан Атсу е намерен жив под развалините на срутена сграда. Новината потвърди вицепрезидентът на футболния клуб "Хатайспор", в чийто отбор Атсу играе е в момента, предава ABC. "Кристиан Атсу беше спасен ранен", каза вицепрезидентът на Хатайспор Мустафа Йозак пред турската радиостанция Radyo Gol. "Нашият спортен директор Танер Савут, за съжаление, все още е под развалините", оплака се той. 

Репортаж на Нова телевизия показа лицето на едно спасено сирийско дете, което обиколи света. Това е 18-месечната Рагад, която излиза невредима изпод руините след опустошителното земетресение. "Таванът е паднал директно върху тях - бащата и малкото момиченце, на година и половина. Те са в сравнително стабилно състояние. Бащата се опасява, че е със счупен гръбнак. Но дъщеричката му Рагад е добре", казва Абу Хасам, чичо на детето. Това обаче не може да се нарече история с щастлив край. Чичото разказва, че под руините завинаги остават бременната майка на Рагад, нейното братче и сестриче – на 4 и 5-годишна възраст.

По данни на Анадолската агенция, бебе на 15 месеца е било спасено изпод развалините на срутила се сграда в южния турски окръг Кахраманмараш. Спасителните екипи са извадили още трима души, включително две малки момиченца. Те чули гласа на малко момиченце сред отломките от апартамент в Малатия и успели да спасят 8-годишната Садие и нейния баща.

Друг екип е спасил 4-годишно момиченце в окръг Хатай. Турските специални части са спасили и две жени в окръг Хатай, както и един мъж от Кахраманмараш е бил изваден изпод развалините 28 часа след труса. Всички спасени хора са откарани в болници. 

Дим се издига от мястото на рухналите сгради в Хатай, Турция. Снимка: Getty Images

Хуманитарна помощ за пострадалите от всички точки на света

От понеделник вечерта хиляди турци, живеещи в Берлин, са събрали над десет тона храна, одеяла и лекарства за пострадалите от земетресението в Турция. Първите натоварени камиони тръгнаха призори във вторник, предава ABC. 

Иран изпрати самолет с хуманитарна помощ в Сирия за пострадалите от земетресенията. Той транспортира 45 тона храна, чаршафи, палатки, лекарства, медицински консумативи и други материали, което по думите на иранския посланик в Дамаск Махди Собани е "първият пакет" помощи от Техеран. Очаква се втори самолет да кацне днес на летището в Алепо и трети в Латакия. 

Правителството на Австралия обяви, че ще предостави хуманитарна помощ за 10 милиона долара (около 9,3 милиона евро) за засегнатите от земетресенията. Това се посочва в изявление, публикувано на уебсайта на австралийското външно министерство. 

Президентът на Съединените щати Джо Байдън разреши изпращането на хуманитарна помощ за Турция и обяви изпращането на допълнително оборудване за издирване и спасяване.

Правителството на Китай ще предостави спешна хуманитарна помощ на Турция и Сирия на стойност 40 милиона юана (5,5 милиона евро) за справяне с опустошенията, причинени от поредицата от земетресения. 

Правителството на Южна Корея обяви, че 5 милиона долара хуманитарна помощ ще отидат за Турция. Освен това те ще изпратят 110 войници да работят по издирването и спасяването на изчезналите. Говорителят на южнокорейското външно министерство Лим Су Сук каза, че войските ще се състоят от 60 членове на корейския екип за помощ при бедствия и 50 членове на въоръжените сили. 

Унгария предложи вчера да изпрати 50 специалисти в Турция, които да помогнат в спасителните операции след земетресението, които вече са в турските провинции. Днес страната изпрати друг екип от 46 души и 14 спасителни кучета, както и правителствена подкрепа от 100 000 евро.

Испания ще изпрати в Турция испанския технически екип за спешна помощ и реакция, с полева болница и 70 експерти, включително здравен персонал, логистика и координация, обяви външният министър на страната Хосе Мануел Албарес в акаунта си в Twitter. Освен това, Испания ще активира спешните споразумения със сирийските неправителствени организации, за да подкрепи разполагането на помощ в засегнатите райони.

Австрия ще изпрати 84 войници от спасителната част, 25 пожарникари и трима спешни лекари, за да помогнат в издирването на оцелели след земетресението. Те ще прекарат десет дни в Турция, за да подкрепят спасителната и възстановителна операция в земетресителната зона. Освен това, страната ще отдели 3 милиона евро от Фонда за катастрофи в чужбина за облекчаване на последиците от земетресенията, според EFE. 

Нова Зеландия ще изпрати помощ на стойност 1,5 милиона долара (около 880 000 евро) на Международната федерация на дружествата на Червения кръст и Червения полумесец в Турция и Сирия за "задоволяване на хуманитарните нужди" от населението.

Ливан пък премахва таксите за плащане на товари по въздух и море, за да улесни доставката на хуманитарна помощ за Турция и Сирия. "Международното летище Рафик Харири в Бейрут и пристанищата на Триполи и Бейрут са отворени за всички компании за въздушен и морски транспорт, за да могат да оперират там, освободени от плащане на такси за хуманитарна помощ", каза днес ливанският министър на транспорта Али Хами.  

Ранени оцелели след земетресението чакат да бъдат лекувани в полева болница в Искендерун Турция. Снимка: Getty Images

БЧК с дарителска кампания за пострадалите от земетресението в Турция, набира и материални дарения

Българският Червен кръст започна кампания за набиране на финансови средства в помощ за пострадалите от земетресението в Турция. 

Всеки, който желае, може да подкрепи инициативата, като изпрати SMS на номер 1466 (на стойност 1 лв.) към всички мобилни оператори.

За подкрепа на хората от Турция, засегнати от земетресението, е открита и банкова сметка в лева:

IBAN: BG64UNCR76301078660913

(За пострадалите от земетресението в Турция) 

Българският Червен кръст обявява кампания за набиране на материални дарения в помощ на пострадалите. В момента най-неотложни са нуждите от: нови топли детски, дамски и мъжки дрехи и обувки; ново спално бельо; нови топли завивки; хигиенни материали (за лична хигиена). Търсят се още семейни палатки, отоплителни уреди за палатки, фенери и батерии.

Даренията за София ще се приема в 9-та Районна служба на ПБЗН – ж.к. „Люлин“ 10, бул. "Д-р Петър Дертлиев" 1989, днес от 15:00 ч. до 18:00 ч., а в следващите дни от 9:00 ч. до 18:00 ч., както и в областните организации на БЧК.

Всички дарения ще бъдат директно транспортирани за пострадалите райони и следва да отговарят на санитарно-хигиенните изисквания. 

Спасители работят на мястото на срутена сграда в Хатай, Турция. Снимка: Getty Images

Най-смъртоносните земетресения в света от 2000 г.

Справка на Асошиейтед прес, цитирана от БТА показва някои от най-смъртоносните земетресения в света от 2000 г. насам.

  • 22 юни 2022 г.: В Афганистан повече от 1100 души загинаха вследствие на земетресение с магнитуд 6,1.
  • 14 август 2021 г.: В Хаити земетресение с магнитуд 7,2 причини смъртта на над 2200 човека.
  • 28 септември 2018 г.: Земетресение с магнитуд 7,5 в Индонезия взе повече от 4300 жертви.
  • 25 април 2015 г.: В Непал над 8800 души загинаха при земетресение с магнитуд 7,8.
  • 11 март 2011 г.: Земетресение с магнитуд 9 край северното крайбрежие на Япония предизвика цунами, което причини смъртта на близо 20 000 човека.
  • 12 януари 2010 г.: В резултат на земетресение с магнитуд 7 в Хаити по оценки на правителството са загубили живота си 316 000 души.
  • 12 май 2008 г.: Земетресение с магнитуд 7,9 порази източната част на централната китайска провинция Съчуан, причинявайки смъртта на повече от 87 500 човека.
  • 26 май 2006 г.: Над 5700 души загинаха, след като земетресение с магнитуд 6,3 порази остров Ява в Индонезия.
  • 8 октомври 2005 г.: Земетресение с магнитуд 7,6 причини смъртта на повече от 80 000 човека в пакистанската част от Кашмир.
  • 28 март 2005 г.: Земетресение с магнитуд 8,6 в Северна Суматра, Индонезия, взе около 1300 жертви.
  • 26 декември 2004 г.: Вълни цунами в Индийския океан, предизвикани от земетресение с магнитуд 9,1 в Индонезия, причиниха смъртта на 230 000 души в десетки страни.
  • 26 декември 2003 г.: Земетресение с магнитуд 6,6 в югоизточната част на Иран отне живота на 50 000 човека.
  • 21 май 2003 г.: Повече от 2200 души загинаха при земетресение с магнитуд 6,8 в Алжир.
  • 26 януари 2001 г: Земетресение с магнитуд 7,7 порази индийския щат Гуджарат, причинявайки смъртта на 20 000 човека. 

По материали от българската и чуждестранната преса 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ