Стените на Атинския Акропол ще бъдат подложени на консервация за 10 млн. евро

Стените на Атинския Акропол ще бъдат подложени на консервация за 10 млн. евро

Стените на Атинския Акропол ще бъдат подложени на консервация за 10 млн. евро

Гръцкото министерство на културата и спорта предлага стратегически план за реставрация на древните стени около Атинския Акропол с бюджет 10 млн. евро. Проектът е истинско предизвикателство за властите, тъй като опазването на паметника се счита за особено сложно поради многото различни исторически фази на строителство върху оригиналното укрепление, издигнато през класическата епоха. Последователните промени и разширения от късния римски период до наши дни нямат ясно изразени характеристики, което прави датировката им несигурна, ако се основава единствено на морфологични характеристики, обяснява Министерството в съобщение, цитирано от Greek Reporter.

Основната цел на новия план за опазване е да се създаде пътна карта на необходимата консервация, за да се гарантира стабилността на стените и също така да се подчертае тяхната археологическа и историческа стойност.

Няколко различни реконструкции на стените на Акропола са описани в древни текстове, датиращи от 1200 г. пр. н. е., когато първата, т.нар. Циклопска  стена, е построена по протежение на върха на хълма през Микенския период.

Ограждаща стена, известна като Пеларгическата, издигната на северозапад през този период, също се споменава от древногръцкия историк Тукидид.

Микенската стена с малки комзетични ремонти устоява до 480 г. пр.н.е., когато е сериозно повредена от персите. След прогонването им от града-държава атиняните построяват нови стени, наречени на атинските генерали Темистоклеан и Кимоней от тази епоха. За строителството са използвани материали от разрушените от нашествениците храмове на хълма.

Друга стена е построена след херулското нашествие през 3 век сл. н. е., когато Акрополът отново става крепост и се използва като такава до 19 век.

Стратегическият план на Министерството за опазване на стените на Атинския Акропол включва целия този исторически контекст, като взема предвид строителни фази от историческа, археологическа, художествена, естетическа и символична гледна точка.

„Предстоящите интервенции по стените са предвидени, заедно с работата по оправянето на скалните откоси, както и останалите дейности по подчертаване и оформяне на археологическия обект”, се казва в съобщението.

Геотехническо-статично проучване разглежда стабилността в седем отделни зони на укреплението, оценявайки степента на риск, с цел справяне със структурни проблеми като непосредствен приоритет.

Освен това Министерството планира да създаде алеи, които ще подчертаят значението на стените като паметник и ще информират посетителите за богатата история на тяхното изграждане.

Наскоро одобрен от Централния археологически съвет на Гърция , проектът ще бъде финансиран от Фонда за възстановяване на ЕС. Общо 10 млн. евро са отпуснати за консервационни и реставрационни работи на паметниците на Атинския Акропол.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ