Страните от БРИКС обсъждат идея за отказ от долара в международни плащания

Страните от БРИКС обсъждат идея за отказ от долара в международни плащания

Страните от БРИКС обсъждат идея за отказ от долара в международни плащания

Страните от БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай, Южна Африка) излизат с идеята за постепенно изоставяне на долара в международните разплащания в полза на националните валути, което ще бъде предмет на обсъждане на срещата на върха в Йоханесбург. Това заяви вицепрезидентът на Южна Африка Пол Машатиле.

„Днес световните играчи обръщат внимание на БРИКС, тъй като страните-членки на групата излязоха на преден план в глобалния дискурс за намаляване на зависимостта от долара“, съобщава Bloomberg като се позовава на думите му.

Лидерите на БРИКС ще се фокусират върху начините за намаляване на зависимостта от долара по време на срещата, която започва във вторник, заявява вицепрезидентът на републиката. Както подчерта Машатиле, БРИКС не се опитва да се конкурира със Запада, а иска да намери своето място на световния пазар. Страните от БРИКС се надяват да намалят зависимостта си от долара в полза на сетълменти в национални валути, а в бъдеще да пуснат обща валута вместо долара, отбелязва Bloomberg.

Новата банка за развитие, мултинационалната банка, създадена от страните от групата БРИКС, планира да започне да отпуска заеми в южноафрикански рандове и бразилски реали като част от плановете си за намаляване на зависимостта от долара и насърчаване на по-многополюсна международна финансова система. Това заяви междувременно в интервю за в. "Файненшъл таймс", цитирано от БТА,  президентът на банката Дилма Русеф.

Базираният в Шанхай международен кредитор разглежда молби за членство от около 15 страни, като се очаква да одобри приемането в състава си на четири или пет от тях. Русеф е отказала да назове имената на държавите, но е посочила, че за банката е приоритет да диверсифицира географското си представителство.

"Очакваме да отпуснем между 8 и 10 милиарда долара през настоящата година", казва Русеф, като допълва: "Нашата цел е делът на средствата, които отпускаме в местна валута, да достигне около 30 на сто от кредитирането като цяло"

Новата банка за развитие ще емитира дълг в южноафрикански рандове за кредитиране в Република Южна Африка и ще предприеме идентичен подход спрямо Бразилия. "Ще се опитаме или да направим валутен суап, или да издадем облигации", каза още Русеф и добави, че е подобни планове банката има и за индийската рупия.  

Банката вече отпуска заеми в китайски юани.

Разширяването на кредитирането в местна валута подкрепя по-широка цел, съгласувана от страните от БРИКС, а именно насърчаването на използването на алтернативи на долара в търговските и финансови трансакции.

Страните членки на БРИК - Бразилия, Русия, Индия, Китай и Република Южна Африка - създадоха Новата банка за развитие през 2015 г. като алтернатива на доминираните от САЩ международни финансови институции - Международният валутен фонд и Световната банка.

Отпускането на заеми в местна валута ще позволи на кредитополучателите да избегнат валутния риск и промените в лихвените проценти в САЩ. "Местните валути не са алтернатива на долара", смята Русеф. "Те са алтернативи на системата. Досега системата беше еднополюсна (…) тя ще бъде заменена от по-многополюсна", обясни Дилма Русеф.

Банката на БРИКС се опитва да се разграничи от Световната банка и МВФ, без да поставя политически условия при отпускане на заеми. "Ние отхвърляме всякакъв вид налагане на условия. Често заемът се дава, при условие че се изпълняват определени политики. Ние не правим това. Ние уважаваме политиките на всяка страна", посочва още Русеф.

От създаването си досега банката е отпуснала 33 милиарда долара за общо 96 проекта, свързани с инфраструктура и устойчиво развитие.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ