България сред страните в ЕС с най-много специалисти и техници

България сред страните в ЕС с най-много специалисти и техници

България сред страните в ЕС с най-много специалисти и техници

Повече от 73 милиона души в ЕС са били заети в научно-технологични професии през 2012 г. Това прави почти една трета от активното население на Евросъюза, сочат последни данни на европейската статистическа служба „Евростат“ за дела на специалистите и техниците, наети в сферата на научните и технологични професии.

Анализът отчита две нива на хората, работещи в сферата на високите технологии: "специалисти" и "техници", както и "учени" и "инженери".

България стои на високо ниво по отношение на наличието на специалисти и техници, като е след Румъния 68%, Литва 67,7% и е заедно с Ирландия на трета позиция с 66,5 на сто, посочва БТА. Зад нас са страни като Великобритания - 66,2 на сто, и Люксембург - 65%.

Вижте още: Средностатистическото БГ семейство според "Евростат"

Анализът на „Евростат“ отчита и дела на заетостта на жените в сферата на науката и технологиите и тук отново сме на челна позиция, като най-висок дял на жени, заети в науката и технологиите, е отбелязан в Литва (68, 3 на сто). Следват Естония (63,9 на сто), България (63,8 %) и Латвия (63,2%). Като цяло дамите доминират в сферата на науката и технологиите в сектора на услугите. България, Латвия и Литва обаче са единствените три страни, в които се съобщава за дял от над 50% на жените, заети и в производствения сектор.

В абсолютни числа най-голям брой учени и инженери обаче се намират в Германия - около 3 милиона души. Следват Великобритания, Испания, Франция, Полша и Италия, като в тези шест държави са заети около 70 на сто от всички учени и инженери в ЕС. Делът на учените и инженерите, заети в науката и технологията, е най-висок в Ирландия (31,6 на сто) и в Румъния (29,3%).

Що се отнася до класацията на заети в хай-тек сектора на 1000 души - най-много такива специалисти отново работят в Германия - 961 на 1000. Във Франция съотношението е 684 на 1000, във Великобритания - 533 на 1000, в Италия 517 на 1000 и в Полша 200 на 1000.

Анализът на „Евростат“ открива и друга интересна закономерност във връзка със застаряването на населението на Стария континент - от 70-те милиона европейци, които се занимават в сферата на науката и технологиите - около 42 милиона са на възраст 45-64 г., тоест застаряващи специалисти. Останалите около 25 милиона души от бранша са на възраст 25-45 години, което означава, че в този сектор се задава криза на специалисти, отчита европейската статистика.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ