Ел Ниньо дойде!

Ел Ниньо дойде!

Ел Ниньо дойде!

Настойчиво и уверено, с високата вероятност от 80% синоптиците прогнозираха в началото на 2014, че климатичният феномен Ел Ниньо ще настъпи във втората половина на отминалата година и плашеха със страшните последствия, които ще донесе на цлата планета. Но, на природата не можеш да заповядваш. Ел Ниньо така и не се появи до края на 2014. Изчака около половин година и напомни за себе си едва тия дни, когато никой не го очакваше.

Появата му бе официално оповестена от американското Национално управление на океанните и атмосферните изследвания (NOAA). „Официално обявяваме настъпването на Ел Ниньо. За съжаление, не можем да кажем, че ще бъде слаб.”, заяви Мишел Лекор, преставител на NOAA.

Обикновено, феноменът трае от 6 до 8 месеца, но настоящото му проявление може да се окаже доста по-продължително - около две години, прогнозират още от NOAA.

Днес Ел Ниньо е почти толкова страшна дума, колкото и глобално затопляне. Има цикличен характер и се проявява два-три пъти на десетилетие с различна сила. 

Учените все още не са достигнали до ясно и единно мнение за причините, които отключват феномена, както и за точните механизми на въздействието му върху климата на Земята. В периода на предишния му пик през 1997–1998 г. в много страни по света бе отбелязана рекордно топла зима. А държавите от Тихоокеанския басейн бяха подложени на опустошителни урагани и наводнения.

Как ще реагира времето на Ел Ниньо 2015, метеоролозите засега не могат да прогнозират с точност. Но са уверени, че ни очаква доста топла година.

Ел Ниньо променя обичайния цикъл на живот. Пасатите отслабват. Планктонът не се издига на повърхността, което води до масова гибел на рибни пасажи, а западните ветрове носят проливни дъждове и дори наводнения в пустини.

Много учени смятат, че климатичното явление провокира военни и социални конфилкти, в страните, засегнати от екстремни природни бедствия. Те цитират анализ на данни, според които в периода 1950- 2004 година Ел Ниньо  по един или друг начин е допринесъл за всеки пети граждански конфликт. А някои учени даже твърдят, че той увеличава двойно вероятността от възникване на граждански войни.

Икономистите са по-уверени в своите прогнози и още миналата година предсказаха икономически сътресения – например значително намаляване на реколтите в определени региони и дефицит на хранителни продоволствия. Ел Ниньо от 2006-2007, който впрочем не бе силно изразен, донесе суша. Тя предизвика рязко покачване на цените на продоволствените стоки и като следствие от това – бунтове в десетки страни.

Ел Ниньо е природно явление, при което топло течение се издига на повърхността в тропичните части на Тихия океан, и разпространявайки се покрай екватора към Америка, оказва значително влияние върху климата в много региони на планетата.  

Самото наименование "Ел Ниньо" е регистрирано за пръв път през 1892 година, когато капитан Камило Карийо съобщава пред конгрес на географско дружество в Лима, че перуанските моряци наричат така топлото северно течение Ел Ниньо („момченцето“, „младенецът“), тъй като то е най-забележимо около Рождество Христово.

През 1893 година Чарлз Тод отбелязва, че сушите в Индия и Австралия съвпадат по време с Ел Ниньо. През 1895 година е регистрирана научно връзка между явлението и наводненията. През 1924 година Гилбърт Уокър наблюдава свързаните с Ел Ниньо промени в атмосферното налягане в западната част на океана и въвежда понятието Южно колебание. Дълго време на явлението не се е обръщало почти никакво внимание – било смятано за регионална климатична особеност. И едва към края на XX в. е изяснено, че Ел Ниньо оказва чувствително влияние върху климата на цялата планета.

По материали от Expert Online

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ