Елена Йончева ранена от газова граната в Турция

Елена Йончева ранена от газова граната в Турция

Елена Йончева ранена от газова граната в Турция

Журналистката Елена Йончева бе ранена, докато заснемаше репортаж за сблъсъците в Истанбул. Сълзотворна граната, изстреляна от полицията, е улучила Елена в крака и тя е получила разкъсване на мускула и на кръвоносните съдове, предаде БТА.

"Вчера следобед бяхме отишли да снимаме, докато полицията атакуваше една група демонстранти със сълзотворни гранати. В един момент се оказахме между полицията и демонстрантите. Разговарях с един демонстрант. Точно в този момент почувствах, че една сълзотворна граната ме улучи в крака и изпитах силна болка. Не можех да стъпвам", разказа Йончева.

Журналистката допълни, че и тя, и операторът, който снима с нея, са били с газови маски.

Елена Йончева е получила лекарска помощ в истанбулска болница. Журналистката съобщи, че вече се чувства добре и ще продължи работата си в Истанбул. 

Властите разпръсват протестиращите

Над 300 души бяха задържани вчера на територията на цяла Турция, докато полицията се опитваше да разпръсне демонстрациите. Медици предупредиха, че сълзотворният газ, използван в акциите, е изключително вреден и в отделни случаи може да причини дори смърт. Турската държава обаче не пести сили и средства в желанието си да сложи край на протестите. Министърът на евроинтеграцията Егемен Багиш заяви, че всички, които влязат в истанбулския площад "Таксим", ще бъдат смятани за членове или поддръжници на терористична организация. 

"Нашият премиер вече увери активистите относно целите на техния протест. Вълненията отсега нататък ще са от полза за някои сепаратистки организации, които искат да нарушат мира и да наложат вандализма и тероризма”, коментира министърът. Той също така повтори критиките срещу чуждите медии, че преувеличават събитията около протестите в Турция.

Адвокати срещу полицейската бруталност

Ръководството на турската Асоциация на адвокатската колегия след извънредна среща на 16 юни призова Съвета на Европа да поиска обяснения от правителството на Турция за ролята на силите за сигурност по време на продължаващите протести в страната, пише „Хюриет”.

Асоциацията призова генералния секретар на Съвета на Европа да предприеме мерки относно „изявленията, направени от турското правителство, които повишават напрежението и ескалират насилието, както и относно действията на властите и силите за сигурност по отношение на хората”.

Искането се базира на член 52 от Конвенцията за защита на човешките права и фундаменталните свободи, който дава на генералния секретар на Съвета на Европа правото да поиска от Турция „обяснения относно ефективното прилагане на всички положения на Конвенцията”.

Асоциацията на адвокатската колегия съобщи, че ще се обърне и към други международни институции.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ