Най-интересните акценти от Световния икономически форум в Давос

Най-интересните акценти от Световния икономически форум в Давос

Най-интересните акценти от Световния икономически форум в Давос

Реформите в банковата система, членството на Великобритания в Европейския съюз и борбата на световните сили с разпространението на наркотици са основните акценти от започналия в швейцарския курорт Давос световен икономически форум. Тук следват най-интересните и значими позиции, изразени в него до този момент, обобщени от Би Би Си.

Дейвид Камерън: "Светът трябва да предприеме действия за борба с укриването на данъци! Отделните лица и бизнесът трябва да плащат честно полагащия им се дял“, каза британският премиер в реч по време на форума. По думите му данъците, търговията и прозрачността са основни приоритети за британската икономическа политика. Камерън коментира ден, след като обеща на британските граждани, че в страната до 5 години ще бъде проведен референдум за оставането й в Европейския съюз.

Марио Монти: "Уверен съм, че британските граждани ще гласуват „за“ оставането си в ЕС, ако имат възможност да го сторят по време на референдум. Евросъюзът се нуждае от нации, които желаят да бъдат в него", заяви италианският премиер. По думите му въпросът на референдума трябва да е зададен конкретно, с две опции - „вътре“ или „вън“, без да бъде завоалиран с други допълнения и смисъл, свързан с аспектите на Европейския съюз. Според него напредъкът и растежът трябва да са приоритети на Европа. Марио Монти използва присъствието си на форума, за да говори за финансите на Италия през последните 2 години.

Джордж Сорос: Западът има нужда от нов подход към борбата с наркотиците. В нея е необходима нова политика, защото „хвърлянето в затвора излиза много скъпо“, заяви милиардерът предприемач. Сорос отбеляза, че самият той не може да даде решение на проблема, но е „много, много оптимистичен“ да види нов подход към „разяждащия проблем с наркотиците“. „Това, което ме намеси, бе че тази война с наркотиците причинява повече вреди, отколкото самите наркотици“, допълни Сорос. Коментарът му идва в подкрепа на скорошно изявление на президента на Гватемала Перес Молина, който заяви, че забраната им трябва да бъде прекратена.

Мин Жу: Финансовите продукти остават сложни. Сенчестото банкиране продължава да не попада под ударите на регулацията. Зам.-генералният директор на Международния валутен фонд призова банките и регулаторите да си сътрудничат по-засилено. „С всички дебати, които вървят, структурата на финансовия пазар не се промени много. Все още нямаме сигурност“, каза той.

Сунил Бхарти: Африка трябва да увеличи вложенията си в инфраструктура. Недостатъчното финансиране на инфраструктурните проекти създава най-големия риск пред растежа на континента, заяви шефът на телекомуникационна компания Bharti Airtel.

Световният икономически форум в Давос ще продължи до 27 януари (неделя). В него ще вземат участие държавни лидери и представители на световния бизнес елит от 50 държави. Записаните за участие делегати са около 1500. Основната нотка в коментарите и позициите до този момент е, че са обзети от умерен песимизъм за състоянието на икономиката през 2013 година.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ