Нобеловият комитет награди Лю Сиаобо и похвали Китай за икономическия стимул в света

Нобеловият комитет награди Лю Сиаобо и похвали Китай за икономическия стимул в света

Нобеловият комитет награди Лю Сиаобо и похвали Китай за икономическия стимул в света

Две продължителни овации на крака аплодираха присъждането на тазгодишната Нобелова награда за мир на китайския дисидент Лю Сиаобо. Самият Сиаобо, който излежава 11-годишна присъда в родината си, беше представен само от един празен стол, съобщава BBC.

След продължителни международни спорове и остра реакция от страна на Китай, активистът все пак беше отличен в Осло за усилията му в рамките на борбата за човешките права в азиатската държава.

Седнал до празния стол, председателят на комисията по връчването на тазгодишните Нобелови награди призова китайският дисидент да бъде освободен, отбелязвайки, че делото му напомня на това на южноафриканския лидер, дисидент и бивш затворник, Нелсън Мандела. Той похвали китайските власти за това, че са успели да изведат милиони от глада, определяйки това тяхно постижение като "необикновено". И отбеляза, че от позицията си на световна сила, Пекин трябва да се отнася към критиката като към нещо позитивно.

По време на церемонията актрисата Лив Улман прочете изявлението на Сиаобо в съда през 2009 г. Сред цитираните от нея думи се откроиха  „Изпълнен с оптимизъм, очаквам с нетърпение бъдещето на свободен Китай’.

В отговор Китай заклейми церемонията, наричайки я „политически фарс”. В страната заявиха, че решението на комисията в Осло е намеса във вътрешните й работи и нарушава правото й на суверенитет.

По информация на ООН, в Китай са задържани 20 активисти, които са протестирали по време на церемонията. Съобщава се също за други 120 случая на домашен арест, забрана за пътувания и заплахи срещу сънародниците-поддръжници на награждаването на Сиаобо.

Сайтовете на BBC на английски и китайски език и телевизионният канал на BBC в Китай са блокирани.

50 държави уважиха церемонията по връчването на Нобеловите награди в норвежката столица. 17, сред които Русия, Саудитска Арабия и Пакистан я бойкотираха и не изпратиха свои представители в знак на солидарност с Китай.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ