ООН съпостави бежанската криза в Сирия с тази при геноцида в Руанда

ООН съпостави бежанската криза в Сирия с тази при геноцида в Руанда

ООН съпостави бежанската криза в Сирия с тази при геноцида в Руанда

Сирийската бежанска криза е най-лошата в света за последните 20 години. Средно около 6000 души дневно напускат страната през 2013 г. Размерът на катастрофата може да се съпостави единствено с масовото бягство при геноцида в Руанда от 1994 г.

Това заяви върховният комисар на ООН за бежанците Антонио Гутерес. Той посочи, че не е имало толкова голям бежански поток в света от случилото се в Руанда насам.

Гутерес отправи думите си пред Съвета за сигурност на организацията, цитиран от Би Би Си. Около 5000 души са убивани в Сирия всеки месец, алармира комисарят. Шефът на международната помощ в ООН Валери Амос пък допълни, че в момента 6,8 милиона сирийци се нуждаят от спешна помощ.

От март 2011 г. насам бунтовници срещу управлението на сирийския президент Башар ал Асад воюват с верните му държавни сили за сигурност в яростна битка, отнела живота на 93 000 жертви по данни на ООН. Общо 1,8 милиона сирийци са напуснали страната си след началото на конфликта. Външната намеса от страна на Съвета за сигурност на ООН в арабската държава не може да се състои, защото Русия и Китай блокират консенсусното решение, необходимо за нея. Мярката бе предложена от САЩ, Великобритания и Франция.

Геноцидът в централноафриканската държава Руанда е едно от най-масовите зверства в края на 20. век. Състои се в период от 100 дни - от 6 април до средата на юли 1994 г. За толкова кратко време две екстремистки бойни групи на етническата група хуту в страната избиват около 937 000 тутси и умерени хуту.

Според мнозина геноцидът в Руанда се откроява като исторически значителен не само заради големия брой убити за толкова късо време, но и поради начина, по който Западните страни реагират на зверствата. Независимо от сведенията, постъпили преди започването на убийствата, и отразяването от международните новинарски медии, показващо истинския мащаб на насилието, когато геноцидът се разгръща, практически всички западни държави отказват да се намесят. Обединените нации отказват навреме да упълномощят за действие умиротворителните си сили в Руанда, за да спрат убийствата. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ