По 15 хил. британци на ден подписват петицията срещу имигрантите от България и Румъния

По 15 хил. британци на ден подписват петицията срещу имигрантите от България и Румъния

По 15 хил. британци на ден подписват петицията срещу имигрантите от България и Румъния

Мащабната кампания на британския таблоид „Дейли Експрес”, започнала в края на миналата седмица срещу притока на нови имигранти от Източна Европа, набира сила. Петицията е под мотото „Кажи "Не" на новите имигранти" и бе наречена от вестника:„кръстоносен поход”.

15 хил. читатели на ден подписват петицията с призив към правителството да запази контрола над идващите в страната български и румънски работници, пише вестникът. Освен на сайта на изданието британците могат да гласуват и със специални купони, които се изрязват от хартиеното издание.

Според таблоидът събраните подписи в подкрепа на петицията вече са 75 хил., а когато преминат 100 хил., „Дейли Експрес”ще засили натиска над парламента да обсъди проблема отново.

Кампанията на таблоида, който нарича себе си „Най-великият вестник в света",  започна миналия петък. В материал, озаглавен "Нека този път да оставим шлюзовете затворени: кажете "Не" на ЕС", таблоидът обосновава кампанията си срещу "28 милиона румънци и българи, които ще получат пълен достъп до британския трудов пазар" след 1. януари 2014 г. В пространната статия, илюстрирана с големи снимки на бедно облечени хора, "Дейли експрес" подчертава, че България и Румъния са двете най-бедни държави в ЕС и гражданите им ще бъдат изкушени да се възползват от предимствата да потърсят реализация във Великобритания.

Публикацията обръща специално внимание на това, че в двете страни има многобройни представители на т.нар. "социално изключени групи", които биха могли да проявят склонност към извършване на престъпления, да имат антисоциално поведение и да натоварят социалната система на Обединеното кралство.

"Дейли експрес" настоява Камерън да "каже направо  "Не" на Брюксел" и защитавайки британските интереси, да удължи ограниченията за българите и румънците на британския пазар на труда. "Ако Брюксел не приеме това и даде Великобритания на съд, за да я задължи да приложи правилата за свободно движение, няма ли това да бъде нова отлична причина да се оттеглим от ЕС?", се пита в публикацията.

Всеки ден около 100 българи и румънци започват работа във Великобритания. Броят им е нараснал с една четвърт за три месеца, стана ясно от данни на британската статистическа служба. Говорителят на Европейската комисия Фредерик Венсан заяви, че ЕК няма да коментира откритата от "Дейли експрес" петиция срещу българските и румънските имигранти.

Говорителят на еврокомисаря по правосъдието Вивиан Рединг - Мина Андреева, припомни становището, че ЕК и гражданите на ЕС разглеждат правото на свободно движение като едно от най-големите постижения на Общността.

Рединг е цитирана, че това право не може да бъде поставяно под въпрос.

В края на май ЕК даде на Съда на ЕС Великобритания заради дискриминация срещу имигрантите и достъпа им до социални фондове, защото не са спазени общоевропейските правила и не са приложени защитите срещу измами.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ