Политиците в Египет не могат да се разберат, положението ще се изостри

Политиците в Египет не могат да се разберат, положението ще се изостри

Политиците в Египет не могат да се разберат, положението ще се изостри

Опозиционерите, които искат оставката на египетския президент, не успяха да се споразумеят за обща позиция на преговорите с египетския вицепрезидент. 

В страната масовите антиправителствени протести, започнали от 25 януари с искане за оставка на президента Хосни Мубарак, продължават и вероятно ще се изострят заради липсата на политическо съгласие за изход от кризата.

Вицепрезидентът Омар Сюлейман е започнал срещи с отделни представители от опозицията, за да обсъдят различни варианти за  провеждането на свободни и справедливи президентски избори, съобщи египетската държавна телевизия.

Не се споменават имена на партии, с които вицепрезидентът се среща.

Според предложение на египетска организация, наричаща се Съвет на мъдрите мъже, Сюлейман трябва да поеме президентската власт за временен период до изборите. Други опозиционни представители не са съгласни с предложението, защото то означава изборите да се проведат при същите нечестни условия като преди. Те издигат искане за нов парламент, който да промени конституцията и да проправи път за демократични президентски избори.

„Мюсюлмански братя” е една от организациите, които са започнали разговори със Сюлейман. Според съобщение на самото опозиционно движение срещите имат за цел да се види до каква степен властите са готови да приемат исканията на народа.

Египетският дисидент Мохамед ЕлБарадей предупреди, че размириците в Египет могат да се изострят още повече. Той заяви, че ще настъпи „голямо влошаване”, ако САЩ окажат подкрепа на президента или неговия заместник да оглавят новото правителство.

Мубарак извърши промени в кабинета си, а лидерите на управляващата партия подадоха оставки в събота, но 82-годишният президент продължава да настоява, че трябва да остане на власт до изборите през септември.

Поради опасенията от нестабилност в арабската държава, където ислямистите са най-организираната опозиция, САЩ и ключовите съюзници на Египет наблягат на идеята за постепенна промяна. Те подчертават и необходимостта от преговори между правителството и опозицията за постигане на споразумение за предаване на властта.

Междувременно военните се опитват да убедят египтяните да се напуснат улиците и площадите. Египетското правителство на президента Хосни Мубарак има за цел да върне населението отново на работа и да поднови дейността на банките.

„Ние искаме хората да идат обратно на работа и да получават заплащане, а животът да се върне към нормалното”, заяви военния командир Хасан ал-Роуени, цитиран от "Ройтерс". Той извършваше обиколки на централния египетски площад "Тахрир", за да убеди протестиращите да напуснат територията в сърцето на столицата.

Натиск отвън-------------------

Американският вицепрезидент Джо Байдън е заявил на египетския си колега, че са необходими „незабавни стъпки” за демократични реформи в Египет в отговор на растящите размирици в страната. Според изявление на Белия дом в телефонен разговор с Омар Сюлейман вицепрезидентът на САЩ е попитал дали са започнали „вдъхващи доверие” преговори за преход към демократично правителство в Египет.

„Той подчерта необходимостта от конкретни реформи, ясни времеви рамки и незабавни стъпки, които да демонстрират на обществеността и на опозицията, че египетското правителство е ангажирано с реформа”, се казва в изявлението.

По-рано в събота американският президент Барак Обама проведе разговори с няколко чуждестранни лидери, като подчерта нуждата в Египет от „системен, мирен преход, който да започне на момента”.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ