"Репортери без граници" разтревожени от репресиите срещу медии в Турция

Репортери без граници разтревожени от репресиите срещу медии в Турция

"Репортери без граници" разтревожени от репресиите срещу медии в Турция

300 служители на обществените електронни медии в Турция са уволнени, близо 90 журналисти са задържани, около 20 са в арестите, над 100 медии са закрити по обвинения за връзки с проповедника-противник на Ердоган – Фетуллах Гюлен. Такава равносметка прави „Фигаро“  след чистката в медиите, започнала миналата седмица в отговор на опита за военен преврат в Турция.

Част от закритите с указ в сряда медии са национални – като всекидневника „Заман“ (основан през 1986 г.), мрежата Саманйолу (1993), агенция Джихан (1994) – всички те са заподозрени или имат публично известни връзки, като „Заман“, с движението на Гюлен, когото властите обвиняват за опита за преврат.

Президентът Ердоган вече  беше взел под контрол много от големите медии, близки до Гюлен, в битката си срещу мрежата му от 2014 г. насам. Само четири години, след като много от тези медии разпространиха апела на Гюлен „мъртвите да излязат от гроба и да гласуват с „да“ на референдум за Ердоган, припомня френското издание.

Затварянето на изданията е последвано от преследване на техните сужители, бивши шефове, както и срещу журналисти от други медии. От миналия понеделник са подписани заповеди за задържане за най-малко 89 души. Бившият сътрудник на „Хюриет“ Бюлент Мумай написа в Twitter, преди да бъде задържан: „Единствената организация, към която принадлежа, е Съюзът на журналистите в Турция“. В петък той бе освободен под гаранция.

По време на обявеното извънредно положение, законното задържане бе удължено от 4 на 30 дни. Чистката засегна и националната TRT, от която са уволнени най-малко 300 души.

Трудно е да се повярва, че това е предизвикано само от легитимната причина да бъдат разкрити пучистите и техните съучастниците (...) Да се критикува правителството или да се работи в медии, подкрепящи движението на Гюлен, в никакъв случай не е доказателство за връзка с проваления опит за държавен преврат“, отбеляза с тревога  организацията „Репортери без граница“, която класира тази година Турция на 151-о място срез 180 държави по свобода на медиите.

Миналата година, в името на личната битка на Ердоган с Гюлен, президентът настоя на доживотен затвор за двама журналисти, от „Джумхуриет“, които предната година бяха публикували снимки на камиони на тайните служби, натоварени с оръжие за Сирия. Според президента – режисирана акция лично от Фетуллах Гюлен.

След опита за метеж не мнава ден без обвинения срещу проповедника Гюлен, живеещ в изгнание в САЩ, че е организирал неуспешния пуч.

След като от дни турските власти повторят, че Гюлен стои зад опита за преврат, снощи президентът Ердоган заяви в интервю, че Гюлен всъщност е само пионка на друга "движеща сила".

Гюлен отхвърли в сряда в статия за „Ню Йорк Таймс“ обвиненията и коментира, че турският президент „подлага на шантаж САЩ, заплашвайки да ограничи подкрепата си за международната коалиция срещу ДАЕШ“.

Според анкета от миналата седмица 2/3 от турците смятат, че Гюлен е в дъното на пуча и подкрепят правителствената линия.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ