Северна и Южна Корея възобновяват срещите на разделени семейства

Северна и Южна Корея възобновяват срещите на разделени семейства

Северна и Южна Корея възобновяват срещите на разделени семейства

Властите на Северна и Южна Корея се споразумяха да възобновят срещите между членове на семейства, разделени от Корейската война. Жители на двете държави ще се видят с близки и роднини този месец, след като Пхенян призова да бъдат подобрени връзките с Южна Корея. Събитията са забележителна проява на търпимост между двете страни. Подобни срещи се състояха за последен път през 2010 г.

През септември 2013 г. КНДР отмени планирани сбирки, обвинявайки Сеул във „враждебност“. По-късно този месец ще се състоят планирани военни учения, организирани от Южна Корея и САЩ. Очаква се те да разгневят Севера, чиято молба да бъдат отменени не беше удовлетворена, посочва Би Би Си.

Припомняме, Северна и Южна Корея до 20 век бяха една нация. Милиони хора бяха разделени от близките си по време на войната на корейския полуосттров между 1950 и 1953 г. Събирането на хора от двете страни обикновено е събитие, натоварено с висока емоционалност. В него се срещат хора, които не са се виждали от десетилетия. Такъв е случаят с 83-годишния Йео Ин-чан от Северна Корея, който е в списъка с чакащи. Той иска да види брат си, разказва британската обществена медия.

След като се срещнат с близките си,  живеещи в Южна Корея, севернокорейците са задължени да се приберат у дома. Според Ин-чан на твърде малко хора от страната му се позволява да се срещнат с родствениците си, като много от тези срещи са предавани в ефира на севернокорейската телевизия. Това натъжава хиляди други хора сред зрителите, на които подобна среща е отказана.

Южна Корея в миналото използва лотарийна система, за да реши кой да се включи. За КНДР се твърди, че използва срещите като инструмент за налагане на върховната си тоталитарна политика.

Международни наблюдатели пресмятат, че около 72 000 южнокорейци са в списъка с чакащи да се срещнат със семействата си от другата страна на границата. Почти половината от тях са на възраст над 80 години. Само няколко стотин ще успеят да участват в двустранните събития този месец. Повечето не знаят дали близките им са все още живи, защото размяната на писма, телефонни обаждания и имейли между двете държави е забранена. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ