„Грийнпийс“ протестира срещу остарелите ядрени централи

Тази сутрин 240 активисти на международната природозащитна организация „Грийнпийс” протестираха в 6 страни срещу плановете за продължаване на живота на остарели ядрени ректори. Активистите проведоха различни акции пред атомни електроцентрали във Франция, Швеция, Белгия, Испания, Холандия и Швейцария. Исканията им са правителствата да не допускат удължаването на живота на старите и опасни ядрени реактори, а да подкрепят инвестициите в чисти и безопасни алтернативи, съобщават от организацията.

Днешната акция съвпада с публикуването на доклад, поръчан от „Грийнпийс”, озаглавен „Продължаване на живота на остаряващите ядрени реактори в Европа: Влизане в нова ера на риск.” Докладът разкрива , че от 151 действащи реактора в Европа (изключвайки Русия) 67 са на повече от 30 години, 25 са на повече от 35 години, а 7 – над 40-годишни. Анализите в него твърдят, че 44% от европейските реактори са на над 30 години, като средната им възраст е 29 години. Ядрените реактори обикновено са проектирани да работят между 30 и 40 години.

Според „Грийнпийс“ тази статистика сочи, че се увеличават перспективите за нова ера на ядрен риск в Европа, „освен ако правителствата не спрат стремежите на ядрената индустрия да оперира реактори, които вече са преминали срока си за експлоатация“.

„Като искат продължаване на живота на стари атомни реактори компаниите просто се надяват да извлекат повече печалба, като оставят гражданите пред по-голям риск от катастрофалните последици в случай на авария. Продължаването на живота на ректорите ще ни заключи за един опасен енергиен източник за десетилетия. Когато лидерите на ЕС се срещат, за да обсъждат през март енергийната визия за Европа, те имат шанса да затворят ерата на риск и замърсяване и да подкрепят чисти алтернативи, които са от 21 век и вече са налични”, коментира Ян Хаверкамп, енергиен експерт на „Грийнпийс”.

Докладът на еколозите се фокусира върху техническия риск от остарелите ядрени реактори и отчита икономическите и политически фактори, свързани с продължаването на живота им. Въпреки осъвременяването и ремонтите, цялостното им състояние се влошава, дори само защото елементи, ключови за сигурността, не могат да бъдат сменени, например корпусът и защитната обвивка на реактора, посочва той. Вероятността за аварии и възникването на усложнения нарастват с течение на годините, а решението дали да се удължи живота на един реактор може да бъде взето под натиск от икономически и политически аргументи, подчертават авторите.

„Грийнпийс” иска реактори, които са по-стари от първоначално проектирания си срок за експлоатация, да бъдат затворени незабавно, за да се намали риска за европейските граждани.

„Грийнпийс” България пък настоява продължаването на живота на блокове 5 и 6 на АЕЦ „Козлодуй” да бъде подложено на широк обществен дебат и процедура по Оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС).

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ