Бизнес БРОЙ /// Мениджър 10/23

Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4

Без съществени сътресения на пазара на недвижими имоти

Само 7% от сградите у нас отговарят на европейските изисквания за енергийна ефективност, коментираха експерти в рамките на Годишната конференция за строителство и инвестиции на сп. „Мениджър“

Автор:

Николета Илиева

Снимки:

Николай Дойчинов

Без съществени сътресения на пазара на недвижими имоти

Само 7% от сградите у нас отговарят на европейските изисквания за енергийна ефективност, коментираха експерти в рамките на Годишната конференция за строителство и инвестиции на сп. „Мениджър“

Без съществени сътресения на пазара на недвижими имоти
Снимка:Shutterstock
quotes

Ясен Георгиев, изпълнителен директор на Института за икономическа политика, представи „Икономически прогнози за 2024 г. и влиянието им върху бизнес средата“. Той отбеляза, че в редица сектори се отчита забавяне на инфлацията. По неговите думи това ще доведе до реално увеличение на възнагражденията, което ще бъде съпроводено с ръст в инвестиционната активност.

В панела „Жилищен пазар – пренареждане“ участие взеха (от ляво надясно): Иван Велков, член на УС на БСК, председател на БГФМА и FIABCI (модератор), Явор Пердухов, мениджър на Forton Homes, Георги Шопов, председател на УС на Националнaта асоциация на строителните предприемачи, Ралица Ценова, директор „Продажби“ в Home2U, и Ясен Георгиев, изпълнителен директор на Института за икономическа политика. От дискусията стана ясно, че интересът към закупуване на имот в големите градове остава висок. Подписаните предварителни договори обаче намаляват с над 50%, а с 20% се понижава покупателната способност за придобиване на недвижим имот, измервана чрез съотношението между средната заплата към цената на квадратен метър. Относно лихвите по ипотечните кредити участниците в дискусията коментираха, че не се наблюдава и не се очаква сериозно покачване, като заявиха, че българските банки са устойчиви и добре капитализирани. Прогнозите им за пазара са за продължаващо развитие без съществени сътресения.

В дискусията в рамките на панел „Енергийната ефективност на първо място“ участие взеха (от ляво надясно): Иван Велков, член на УС на БСК, председател на БГФМА и FIABCI (модератор), Добромир Василев, директор на дирекция „Жилищна политика“ в Министерството на регионалното развитие и благоустройството, инж. Йордан Николов, изпълнителен директор на БАИС, председател на Renovate Bulgaria, инж. Тодор Андонов, член на Изпълнителното бюро и Управителния съвет на Камарата на строителите в България. От разговора стана ясно, че България е изостанала  по отношение на енергийната ефективност спрямо Европа, като едва 7% от сградите у нас отговарят на изискванията. Причина за това донякъде е 100-процентовата енергийна помощ, която изкривява пазара и очакванията на гражданите. Решенията според експертите са свързани с по-широко използване на банково финансиране и избягване от сегашната кампанийност.

Инвестициите във ВиК сектора, начинът на управление на активите и държавната политика в тази област бяха основна тема в панела „Ефектът на водата“ на годишната конференция за строителство и инвестиции. В него участие взеха инж. Иван Моллов, изпълнителен директор на „Райкомерс Конструкшън“, Галина Симеонова, главен директор на Главна дирекция ОПОС в Министерството на околната среда и водите, инж. Лозко Лозев, председател на УС и изпълнителен директор на „Български ВиК Холдинг“ ЕАД, Силвия Георгиева, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините в Република България, Васил Тренев, изпълнителен директор на „Софийска вода“. Гост-лекторите засегнаха и изцяло новия проект на Закон за ВиК, който от 2020 г. няколко пъти е подлаган на обществено обсъждане.

В панела „Умни градове – кога ще ги стигнем?“ участие взеха проф. д-р Любен Боянов, заместник-декан по качеството и международното сътрудничество и преподавател в катедра „Информационни комуникации и технологии“ в УНСС (вляво), проф. Силвия Илиева, директор на Института GATE към СУ „Св. Климент Охридски“, Елена Еленкова, председател на УС на Българската ИТС асоциация, и Димитър Стоянов, head of Solutions Engineering в Shelly Group. Експертите изтъкнаха, че „умните решения“ се простират далеч отвъд енергийната ефективност – те могат да са в помощ при грижите за възрастни хора и деца, като гарантират сигурността им, изпращайки данни до лекари и роднини в случай на нужда. В рамките на дискусията беше обсъдена и темата за дигиталния двойник – концепция, при която градът и всички процеси в него имат електронен вариант. Така чрез съвкупност от данни и изкуствен интелект може да се работи за т.нар. 15-минутен град. В него всичко е близо до гражданите, като им гарантира удобство и намалява вредните емисии. Положителните изводи от панела са, че вече са налице всички технологии, които да направят живота на хората по-лесен, по-приятен и уреден.