Бизнес

Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4

Инвестиции извън орбита

Кои са лидерите на пазар, който се очаква да нарасне до 1,4 трлн. долара до 2030 г.

Автор:

Ивайло Чаушев, главен пазарен анализатор в „Делтасток“

Инвестиции извън орбита

Кои са лидерите на пазар, който се очаква да нарасне до 1,4 трлн. долара до 2030 г.

Инвестиции извън орбита
quotes

Космосът винаги е бил недостижима цел за човека, но с напредването на технологиите това бързо се променя. Ставаме свидетели на появата на космическата икономика, която инвеститорите също могат да покорят. Тя се характеризира със сливане на технологични иновации, намалени разходи и засилващото се участие на частния сектор. Развитието на такава икономика не само ще позволи комерсиалните пътувания в Космоса, но и ще подхрани индустрии като производството на сателити и роботика. Bank of America прогнозира този разрастващ се пазар да достигне до внушителните 1,4 трлн. долара до 2030 г., което показва огромния му потенциал. За момента на него няколко компании се открояват със своите обещаващи решения, новаторство и водещи позиции.

Публични компании

Virgin Galactic (SPCE) е пионерът в областта на космическия туризъм, който се стреми да направи суборбиталните полети достъпни за обществеността. Последните сериозни спадове в цената на акциите на компанията и малкият пазар, който таргетира, я правят рискова инвестиция. Същевременно обаче силната идентичност на марката и предимството, че тя всъщност е първата в нововъзникващия сектор, я позиционират добре. Развитието на технологиите добавят значително към нейния потенциал.

Друг лидер при публичните компании е Redwire Corporation (RDW), която предоставя компоненти за космическите мисии – жизненоважни за разрастващия се сектор. Нейните решения се използват за комерсиализация на Космоса, за поддръжка и сглобяване на сателити и кораби в орбита, както и за разработка на биотехнологии в ниската околоземна орбита. RDW е избрана и финансирана от американската Агенция за напреднали изследователски проекти на отбраната (DARPA) да участва в изследването за изграждане на лунна архитектура (LunA-10). Всички тези проекти я вкарват в полезрението на инвеститорите. Redwire отбелявза 11% ръст в цените на акциите си за последната година и с това пазарната ѝ капитализация достига около 187 млн. долара. Диверсифицираният бизнес модел, съчетан с партньорства с големи имена в индустрията като NASA, SpaceX и Boeing, поставят Redwire в добра позиция в космическата икономика.

Без логистика всяка икономика е обречена и в този контекст не е изненадващо, че друга добре позиционирана компания е Rocket Lab (RKLB). В областта на орбиталните ракети носители Rocket Lab се откроява със своята ракета Electron, която се използва за изстрелване на малки сателити и компоненти. Въпреки волатилността в цените на акциите ѝ компанията привлича значителен интерес. Това личи и от многото чакащи поръчки за основния ѝ продукт. Успехът на RKLB в изстрелването на малки сателити и нейният потенциал да доминира в този пазарен сегмент я правят привлекателна опция за астроинвеститорите.

Следващата изключително интересна компания е AeroVironment (AVAV). Тя е лидер в разработването на безпилотни и интелигентни роботизирани системи, свързани със сателити. Обслужва военните нужди на правителството на САЩ и частни компании. Доброто представяне на акциите на AeroVironment, които поскъпнаха с над 30% тази година, подсказва потенциал за растеж. Стратегическото позициониране на пазара за безпилотни и автономни системи и иновативните прототипи като соларната безпилотна система Pathfinder-Plus, разработен в партньорство с NASA, повишават нейната привлекателност като инвестиционен избор, а добрите резултати за последното тримесечие потвърждават това.

Непублични компании

Когато говорим за космическа икономика, не можем да не споменем основаната от Илън Мъск SpaceX. Въпреки че компанията не е публична, има спекулации, че това скоро може да се промени. Продуктите като ракетата Falcon 9 за многократни мисии и космическият кораб Crew Dragon, които драстично намалиха разходите за мисии в Космоса, Starlink и проектът Starship за мисиите до Марс я правят една от най-търсените апетитни хапки за инвеститорите. С оценка около 170 млрд. долара към декември 2023 г., калкулирана на база рундовете на финансиране, компанията е водеща в сектора.

Основаната от Джеф Безос компания Blue Origin също се фокусира върху разработването на технологии за космически полети. Целта ѝ е да позволи бъдеще, в което милиони хора работят и живеят в Космоса. Към момента водещите решения на компанията са ракетата New Shepard за суборбитални пътувания и модулът за кацане Blue Moon за лунни мисии. Оценявана на около 25–35 млрд. долара, Blue Origin се отличава със стратегическия си акцент върху технологичното развитие над незабавното генериране на приходи. Този подход контрастира с този на SpaceX, което подхранва спекулациите, че скоро компанията също ще стане публична.

Развиващата се космическа икономика променя значително начина, по който подхождаме към Космоса, и предоставя нови хоризонти за инвеститорите, които са готови да поемат риск. Компании като Redwire, Rocket Lab, Virgin Galactic, AeroVironment, SpaceX и Blue Origin са в челните редици на тази трансформация – всяка играе ключова роля в различни сектори. С напредването на космическия туризъм и иновативните технологии тези компании правят оценката на пазара от 1,4 трлн. долара до 2030 г. все по-постижима.

Тази статия е с информативен характер. Публикуваната тук информация не представлява предложение за покупка и/или продажба на финансови инструменти.