Лидер в новия енергиен преход

Живеем идеала си да бъдем устойчива компания, споделя Ивeлинa Hиĸoлoвa, гeнepaлeн мeниджъp нa Schneider Electric зa Бългapия, Aлбaния, Ceвepнa Maĸeдoния и Kocoвo

Автор:

Начо Стригулев

Снимки:

Жан Златков

Лидер в новия енергиен преход

Живеем идеала си да бъдем устойчива компания, споделя Ивeлинa Hиĸoлoвa, гeнepaлeн мeниджъp нa Schneider Electric зa Бългapия, Aлбaния, Ceвepнa Maĸeдoния и Kocoвo

Лидер в новия енергиен преход
quotes

Какво е мястото на Schneider Electric в прехода към електрификация, устойчивост и дигитализация?

Ние сме сред компаниите двигатели на този процес. Schneider като бизнес има много сериозни амбиции да бъде най-големият тестов обект на това, което създава. То е изцяло обвързано с енергийна ефективност, с управление на енергия; с това да живеем в едно по-зелено бъдеще. Стоим от двете страни на уравнението. От едната страна сме ние, които живеем идеалите си – да бъдем устойчива компания. От друга страна, използваме опита си да консултираме своите клиенти и партньори как да развият потенциала си. Всяко решение на компанията е с идеята да подпомага устойчивостта.

Бихте ли дали пример как Schneider Electric използва своите фабрики като тестов обект за новите си технологии?

Имаме фабрика в Пловдив, която е добър пример за това. Тя е почти изцяло дигитализирана и е изключително енергийно ефективна. Там на практика са демонстрирани нашите решения за индустриална автоматизация, за управление на сгради и за енергийно управление. В края на миналата година обявихме пускането на единствената по рода си в България геотермална система за индустриално приложение. Така се спира зависимостта от природния газ, който преди това се използваше за отопление. Фабриката ни се доближи с голяма крачка към реализацията на зелената идея.

Как Schneider Electric може да помогне на големите компании, които изграждат микромрежи и произвеждат собствена възобновяема енергия?

Големите компании, които са и големи ползватели на енергия, все повече изграждат собствени енергийни мощности. За да бъдат ефективни обаче и наистина да изпълнят целите си, те трябва да са балансирани с ползването на енергия от електроразпределителната мрежа. Ние имаме технологични решения, които правят гъвкавото управление възможно и тук ролята на софтуерните продукти е ключова. Целта е предприятията да знаят кога, каква и колко енергия използват, колко енергия връщат в мрежата, да виждат всичко като удобно визуализирани данни. Тяхната консумация е такава, че всяка малка оптимизация може да доведе до много сериозни икономически ползи. Това е една голяма добавена стойност, която Schneider Electric може да предложи на големите предприятия.

Schneider Electric е глобален лидер в областта на управлението на енергията и автоматизацията. Компанията се фокусира върху предоставянето на интегрирани решения за сгради, индустрии и центрове за данни с акцент върху икономическата и екологична устойчивост и ефективното използване на ресурсите. Мотото на компанията – Imapct Makers – отразява ангажимента към прогрес, който развива обществото и пази околната среда чрез положително въздействие. Schneider има силно присъствие в България с високотехнологична умна фабрика близо до Пловдив и втори завод в строеж.

Цифровизацията е ключова предпоставка в новата енергетика. Какъв е приносът ви в изграждането на „умни“ електропреносни мрежи?

Когато говорим за интелигентни електропреносни мрежи, Schneider Electric има изключително успешни дигитални решения. Те са насочени преди всичко към стабилизиране на мрежата. В момента големият брой нови фотоволтаични паркове, които се присъединяват към мрежата, създават големи пикове. Това създава неустойчивост. Мрежата е изграждана в съвсем различно време, когато енергийното производство и потребление са били с различен профил. Сега обаче искаме да имаме електрически автомобили, изцяло електрифицирани сгради и да намалим използването на енергийни ресурси от изкопаеми горива. За целта е необходим изцяло нов модел. Това, което ни трябва, е целенасочена и дългосрочна политика от страна на държавата. Това е абсолютно необходимо условие, тъй като другото условие – технологичната възможност – вече е налице.

Какво според вас е необходимо да се предприеме? Можем ли направо да заимстваме подхода?

Тук имаме добрия пример на Сърбия, която през миналата година сключи договор за тотална дигитализация и модернизация на електропреносната си мрежа. Това ще направи мрежата им по-способна да управлява пиковете, да разпределя по-добре ресурсите и да намали до минимум авариите и прекъсванията на захранване. Друго предимство на този подход е, че така се оптимизират и държавните инвестиции в енергетиката. Например държавата може да открие, че може да използва подобре наличния ресурс, вместо да прави капиталови инвестиции в нови електроцентрали или да ги отложи във времето. Всичко това помага и за планирането на държавния бюджет по отношение на енергетиката. Допълнително преимущество на дигиталните системи е, че те могат да се надграждат и така да се адаптират към еволюцията на бизнеса и на държавата – според това къде са концентрирани населението, производствените мощности и енергийното потребление. Всички системи подлежат на поддръжка, надграждане и продължаващо развитие.

Как стоят нещата за България?

Проблемът е в липсата на стабилно управление, което да бъде на власт достатъчно дълго, за да може да изгради стратегия и целенасочена политика в тази посока. Добрата новина е, че в България са налице необходимите технологии. Бизнесът е готов. Има компании, една от които е Schneider Electric, които са готови да ги предоставят заедно с консултативния подход и техническите компетенции. Волята е налице и ние искаме да сме част от решението.

Ивeлинa Hиĸoлoвa е гeнepaлeн мeниджъp нa Schneider Electric зa Бългapия, Aлбaния, Ceвepнa Maĸeдoния и Kocoвo от 1 март 2023 г. Има над 20 години опит в значими технологични компании и управление на глобални екипи. Тя e мaгиcтъp пo „Упpaвлeниe нa вepигaтa зa дocтaвĸи“ oт УНСС – София, и е завършила cпeциaлизaция пo „Cтpaтeгичecĸo yпpaвлeниe“ в бизнec yчилищeтo ĸъм Koлyмбийcĸия yнивepcитeт (Hю Йopĸ, CAЩ).