Геополитика БРОЙ /// Мениджър 02/2024

Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4

Един за всички, всички за един

НАТО ще посрещне 75-ия си рожден ден в труден момент

Автор:

Николета Илиева

Един за всички, всички за един

НАТО ще посрещне 75-ия си рожден ден в труден момент

Един за всички, всички за един
quotes

В последните бурни години в геополитически план една група неизменно е под светлините на прожекторите – Организацията на Северноатлантическия договор (НАТО). Тя имаше своите проблеми и преди началото на горещите войни в Украйна и Близкия изток, което накара през 2019 г. френският президент Еманюел Макрон да шокира света с обявяването на нейната „мозъчна смърт“. На НАТО му се наложи да се „събуди“ в условията на редица кризи, дълги и сложни преговори за разширяването му. На 4 април организацията ще чества 75 години от създаването си, а България ще отбележи 20 години от присъединяването си. Представяме ви няколко ключови моменти и факти от историята на НАТО.

Значението на Корейската война

Договорът от Вашингтон, който дава началото на НАТО, е подписан на 4 април 1949 г. – малко след края на Втората световна война и на фона на задълбочаващата се Студена война. Подписите си под него слагат Обединеното кралство, Франция, Белгия, Нидерландия, Люксембург, Канада, Дания, Исландия, Италия, Норвегия, Португалия и САЩ. Година по-късно катализатор за събирането на военната мощ на тези страни се оказва Корейската война. По това време Корейският полуостров има съветско правителство в северната си част и американско в южната. С навлизането на Северна Корея в Южна Корея очакванията са, че на НАТО ще се наложи да се бори срещу нападения от СССР и неговите съюзници.

Когато Западна Германия ядоса СССР

През 1952 г. НАТО се сдобива с двама нови члена – Гърция и Турция. Това, което разгневява СССР, е присъединяването към Алианса на Западна Германия през 1955 г. В страната до този момент тече разоръжаване. По-малко от две седмици след официалното присъединяване на Западна Германия Съветският съюз и седем държави от Източна Европа (Албания, България, Чехословакия, Източна Германия, Унгария, Полша и Румъния) подписват Варшавския договор с цел взаимна защита. Той се разпада след края на СССР и падането на Берлинската стена. През следващите 30 години бивши негови членки се присъединяват към НАТО.

40 години без Франция

През 1966 г. Франция решава да оттегли военните си ангажименти към Алианса под ръководството на президента Шарл дьо Гол, който иска да установи френска военна независимост. Франция се завръща в НАТО чак през 2009 г. при президента Никола Саркози.

Ключовият член пети

Сърцевината на Вашингтонския договор е член пети, който призовава страните за колективна отбрана. Досега НАТО се е позовавал на член пети само веднъж – след атаките от 11 септември в САЩ.

Само една страна в НАТО няма армия

Исландия е единствената държава в НАТО без постоянна армия. Това се дължи на малкото ѝ население и на средствата, необходими за поддържането ѝ.

НАТО посреща 2024 г. с 31 страни членки. Последното му разширяване е през 2023 г. с присъединяването на Финландия. Швеция също върви към членство в Алианса, след като в началото на 2024 г. получи зелена светлина от Турция. Финалното одобрение обаче се очаква от унгарския премиер Виктор Орбан.

Ключови думи