Лидерство БРОЙ /// Мениджър 01/2024

Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 3 / 4

Споделете провала

Всички харесват Дженсън Хуанг, всички искат да са Дженсън Хуанг

Автор:

Николета Илиева

Споделете провала

Всички харесват Дженсън Хуанг, всички искат да са Дженсън Хуанг

Споделете провала
quotes

Графикът на Дженсън Хуанг през 2023 г. беше особено натоварен. Главният изпълнителен директор на Nvidia се оказа сред най-желаните лица, с които ръководителите на технологичните гиганти искат да се срещат, да разговарят и след това приятелски да се прегръщат за снимки. Защо те избраха именно 60-годишния Хуанг? Въпрос на интереси. Оказа се, че графичните процесори на Nvidia са жизненоважни за захранването на мечтите на Big Tech, свързани с изкуствения интелект (AI). И това не е всичко. Дженсън Хуанг беше посрещнат от редица държавни глави като високопоставен гост, а правителствени делегации обиколиха света, за да се срещнат с производителите на чипове.

Целият този интерес доведе до изключително успешна година за Nvidia, която изпрати 2023 г. с ръст в цената на акциите от 239%. Производителят на чипове, известен със своите графични процесори (GPU), използвани в гейминг индустрията, криптосектора и автономните превозни средства, се очерта като очевиден лидер в сектора. Компанията доминира на пазара на чипове за обучение и управление на AI модели с 80-процентен дял, показват анализи на Baird. Така 2023 г. се превърна в годината на Дженсън Хуанг.

Предистория на успеха

Хуанг е роден през 1963 г. в Тайван, но от 9-годишен живее в САЩ. Той е отличник в гимназията, участва в училищни клубове по математика, компютърни и природни науки. Прескача два класа и завършва на 16 години. Дипломира се като електроинженер в Университета в Орегон, където среща съпругата си Лори Милс. След дипломирането им двамата започват работа в Силициевата долина. Хуанг основава Nvidia през 1993 г. заедно с Крис Малаховски и Къртис Прием – ветерани в дизайна на чипове. Въпреки че Хуанг, тогава на 30 години, е най-младият от тримата, всички се съгласяват той да поеме поста на главен изпълнителен директор.

Философия на неортодоксалното лидерство

Хуанг е известен с практичното си мислене. Интересен факт на фона на проницателността на компанията му е, че той никога не е чел научнофантастичен роман. В лидерството той не следва традиционните модели и съвети.

Различният подход на Хуанг започва със самата структура на Nvidia. Тя е гъвкава, без фиксирани разпределения или йерархия. Служителите представят седмичен списък с петте най-важни неща, върху които работят. Хуанг комуникира с персонала си, като пише стотици имейли на ден, често дълги само няколко думи. Някои от колегите му ги сравняват с хайку, други – с писма за откуп.

В продължение на липсващата йерархия срещите в Nvidia не са ограничени от ранг или позиция. Всеки – от вицепрезиденти до служители от начално ниво, има достъп до цялата информация и може да се присъедини към всяка среща. Философията на Хуанг е, че при вземането на стратегически насоки или решения не е правилно информацията да се ограничава до няколко избрани.

Може би най-радикалното убеждение на Хуанг е, че „провалът трябва да бъде споделян“. Представянето на нечии провали пред публика се е превърнало в обичан ритуал в Nvidia. В периода около 2010 г. се оказа, че Nvidia е доставила дефектни графични карти. Тогава, изненадващо за някои, Хуанг не уволни продуктовите мениджъри на картите, а вместо това организира среща, на която те представиха пред няколкостотин души всяко решение, което са взели и което е довело до фиаското.

Всъщност дори преди забележителното поскъпване на акциите проучвания сред служителите класират Nvidia като едно от най-добрите места за работа в САЩ. Всяка сграда на компанията има бар на последния етаж с „щастливи часове“, а талантите са насърчавани да гледат на офисите като на гъвкави пространства. Интересното е, че интериорът на сградите е безупречен. Ако служител се храни на конферентната маса, AI може да съдейства за изпращането на отговорен колега в рамките на час, който да почисти.

Друг забележителен аспект от лидерството на Хуанг е позицията му относно кариерните съвети. Той посочва, че никой от мениджърския му екип не идва при него за съвет, защото „те вече са успели, справят се страхотно“. Вместо да ръководи кариерите им, той цели да вдъхне доверие във възможностите на екипа си, като се фокусира върху други аспекти от лидерството си.

По отношение на изкуствения интелект Хуанг вярва, че служителите трябва да се посветят на постоянно учене и да работят по възможно най-добрия начин. Според него възможностите на AI се доближават до тези на хората, а генералният изкуствен интелект, доста сравним с човешкия, ще бъде наличен до 5 години.

Един от най-често задаваните въпроси на бизнеса в последните години е как се правят планове в толкова несигурни времена. Nvidia преодолява проблема, като работи без официални 5-годишни или едногодишни планове. Вместо това компанията непрекъснато преоценява своите стратегии, като се стреми да остане гъвкава и адаптивна на фона на бързо променящите се пазарни условия.

Игра на нерви

През изминалата година битката на полето на AI се разви и разгорещи. „Apple (Microsoft/Google – тук може да поставим името на всяка голяма технологична компания) харчи милиони долари на ден за обучение на AI“ беше едно от най-често срещаните и предсказуеми заглавия. Част от тези „милиони долари“ всъщност отиват директно в джоба на Nvidia. Не всичко обаче е толкова розово и безоблачно за компанията и Хуанг. Името на Nvidia произлиза от латинската дума за „завист“ и в настоящите условия изглежда перфектно подбрано. Хуанг разговаря и се снима с множество представители на Big Tech в последните месеци. Скоро след срещите им обаче технологичните гиганти побързаха да обявят планове или версии на собствени конкурентни чипове за обучение на AI модели. Big Tech не искат да се подчиняват и да са зависими от никого. И това е съвсем естествено. Да си звездата на Долината може да означава, че за известно време ще си приятел с всички, но също така чертае пътя към свирепа конкуренция.

Няколко интересни факта за Дженсън Хуанг:

  • Рядко може да бъде забелязан без емблематичното си черно кожено яке;
  • Има татуировка на Nvidia;
  • Преди основаването на Nvidia е работил за Advanced Micro Devices – един от най-големите конкуренти на компанията му днес;
  • Скоро след създаването си Nvidia се оказва без всякакво финансиране. Приятелите на основателите на компанията са убедени, че дружеството е напълно обречено;

Някои от най-забележителните цитати на Хуанг:

„Напълно ясно е, че AI ще повлияе на всяка индустрия. Смятам, че всяка нация трябва да се увери, че AI е част от националната ѝ стратегия.“

„Все още има толкова много за изследване и откриване в света на технологиите. Ние просто драскаме по повърхността.“

„Прегърнете непознатото и прегърнете промяната. Това е мястото, където се случват истинските пробиви.“

„Лидерството е да подготвиш сцената, на която да блеснат другите.“

„Без интелектуална честност не можете да имате култура, която е готова да толерира провал, защото хората се вкопчват твърде много в идея, която вероятно ще бъде лоша или неработеща, и чувстват, че репутацията им е свързана с това. Те не могат да признаят провала.“

„Мисля, че ще имаме хора, които работят от вкъщи няколко дни в седмицата – три дни в седмицата, четири дни в седмицата. Чувствам се напълно комфортно с това.“

„Не смятам, че създаването на култура и развитието на основни ценности се случва в добрите времена. Мисля, че когато компанията е изправена пред трудности с изключителни размери, когато няма причина тя да оцелее, когато шансовете изглеждат невероятни – тогава се създава култура, гради се характер.“