Лидерство БРОЙ /// Мениджър 12/23

Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4

Веселият песимист

Чарли Мънгър – човекът, към когото Уорън Бъфет се обръщаше за инвестиционен съвет

Автор:

Николета Илиева

Снимки:

Уикипедия

Веселият песимист

Чарли Мънгър – човекът, към когото Уорън Бъфет се обръщаше за инвестиционен съвет

Веселият песимист
Чарли Мънгър, дългогодишен партньор на Уорън Бъфет
quotes

Какво прави един лидер велик? Екипът, ще кажат мнозина. И ще бъдат прави. Понякога обаче е достатъчен само един партньор, стига да е правилният, а Чарли Мънгър – човекът, прекарал над половин век рамо до рамо с Уорън Бъфет, е доказателство за това. Съюзът между двамата инвеститори, започнал през 70-те години, е сред иконичните в историята. Той превръща Berkshire Hathaway в един от водещите световни конгломерати с пазарна капитализация от над 770 млрд. долара.

Мънгър почина на 28 ноември 2023 г., месец преди да навърши 100 години. Далеч по-лаконичен от Бъфет, той определяше себе си като „веселият песимист“ и често разсмиваше акционери и инвеститори по време на годишните заседания на Berkshire с резките си коментари. Мънгър оприличи банкерите на неконтролируеми „хероиново зависими“, нарече биткойн „отрова за плъхове“ и заяви, че „златото е чудесно нещо за зашиване в дрехите, ако сте еврейско семейство във Виена през 1939 г., но според мен цивилизованите хора не купуват злато“.

Законите на успеха

Мънгър, адвокат по образование, приписва голяма част от успехите си на това, че проявява интерес привидно към всичко. Той е сред почитателите на концепцията за учене през целия живот. Сред неговите основни принципи е идеята за съсредоточаване върху това, което не трябва да се прави. „Какво наистина ще провали живота ми? Какво искам да избегна“ – това са въпросите, върху които според Мънгър човек трябва да се съсредоточи. Наистина, някои от най-добрите ходове на Berkshire са в това, което не е направила. Например, като остава настрана от инвестиционната лудост, обзела пазарите по време на дотком балона.

Всъщност компанията често бяга от водещите трендове. Сред най-показателните примери за това е отношението на Мънгър към изкуствения интелект. „Аз лично съм скептично настроен към част от шума, който е насочен към изкуствения интелект. Мисля, че старомодният интелект работи доста добре“, коментира инвеститорът. Той не е фен и на криптовалутите – подобно на Бъфет, който по-рано през 2023 г. заяви, че не би купил целия биткойн на света за 25 долара. „Ако някой ви каже: „Ще създам нещо, което ще замени националните валути“, то това е, сякаш да ви каже, че ще замени националния въздух. Това е изключително глупаво. Това дори не е леко глупаво, това е ужасно тъпо“ – посочва Мънгър по отношение на нашумелия актив.

В партньорството си с Бъфет Мънгър често е описван като песимиста. Той обаче не страда от факта, че е човекът, който вижда чашата наполовина празна. „Не ме прави нещастен да очаквам проблеми през цялото време и да съм готов да се справя адекватно, ако се появят такива“, заявява Мънгър в речта си при встъпването в длъжност през 2007 г. само няколко месеца преди началото на рецесията и финансовата криза.

Да прекроиш Бъфет

Вероятно Мънгър ще бъде запомнен най-вече с това, че подтикна Бъфет да инвестира в правилните „качествени“ компании – тези със специални продукти и големи конкурентни предимства. Въпреки това той не придаваше голяма важност на ролята си.

През 2003 г. Мънгър разказва подробно за решението на Berkshire да купи See's Candies през 1972 г. за 25 млн. долара. „Донякъде това, че аз съм бил великият просветител на Уорън Бъфет, са легенди“, отбеляза той. По думите му, ако компанията е искала още 100 хил. долара за сделката, те са щели да откажат. Тогава обаче Айра Маршал (приятел на Мънгър) им казва: „Вие сте луди. Има някои неща, за които трябва да платите“, в случая качеството на бизнеса. Оттогава компанията генерира милиарди печалба и разбира се, все още е в портфолиото на Berkshire.

Бъфет има своя собствена версия на историята, която дава много повече заслуги на Мънгър. Според него след случая той променя фокуса си, докато партньорът му го е направил далеч преди това. Така се ражда един от най-известните и основни принципи при инвестирането на Бъфет – че „има повече смисъл в това да купиш прекрасен бизнес на сносна цена, отколкото да купиш сносен бизнес на прекрасна цена“.

Все пак между Бъфет и Мънгър има много различия – от политически (Бъфет е демократ, а партньорът му – републиканец) до личните интереси (Мънгър има страст към архитектурата, Бъфет твърди, че не знае цвета на тапетите в собствената си спалня). Това обаче не им пречи да са неразделни в Berkshire и никога да нямат спорове. „Ние не сме били съгласни за много неща. Но това никога не е водило и никога няма да доведе до спор. Ние спорим с други хора“, посочва Бъфет. Откровеността и чувството за хумор на Мънгър ще липсват на инвеститорския свят. Но пък неговите визия и принципи ще устоят на времето. След смъртта му вицепрезидентите на Berkshire Грег Абел и Аджит Джайн, които контролираха незастрахователния и застрахователния бизнес на компанията, ще са водещи съветници и дясна ръка на Бъфет.

Някои от най-забележителните цитати на Мънгър

„Вземете проста идея и я приемете насериозно.“

„Нужен е характер, за да седиш с всички тези пари и да не правиш нищо. Не стигнах до върха, където съм, като преследвам посредствени възможности.“

„През целия си живот не съм познавал мъдри хора (в широка тематична област), които да не са чели през цялото време — нито един, нула. Ще се изненадате колко много чете Уорън – и колко много чета аз. Децата ми се смеят. Мислят, че съм книга с два стърчащи крака.“

„Толкова е просто. Харчите по-малко, отколкото печелите. Инвестирайте разумно и избягвайте токсични хора и токсични дейности и се опитвайте да продължавате да учите през целия си живот... Ако правите всички тези неща, почти сигурно ще успеете. Ако не го правите, ще имате нужда от много късмет.“

„Ако аз мога да бъда оптимист, когато съм почти мъртъв, със сигурност останалите от вас ще могат да се справят с малка инфлация.“

„И двамата (с Бъфет) настояваме да имаме много време почти всеки ден, за да седим и да мислим. Това е много необичайно в американския бизнес. Четем и мислим.“