Life & Art БРОЙ /// Мениджър 01/2024

Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4

Завладени от екрана

Какво гледахме по Netflix и HBO Max

Завладени от екрана

Какво гледахме по Netflix и HBO Max

Завладени от екрана
quotes

За първи път стрийминг платформа номер едно в света Netflix публикува данни какво са гледали зрителите по цял свят. Така компанията отговори на критиките, че не е прозрачна за това какво се случва със съдържанието в платформата. Тези критики бяха и една от централните теми на миналогодишната стачка, която парализира филмовата и телевизионната индустрия за няколко месеца. Съвсем естествено актьори и писатели изискваха по-високи хонорари за предавания, които се представят добре в стрийминг платформите.

„Това е голяма крачка напред за Netflix и нашата индустрия“, се казва в публикация в блога на компанията. Изпълнителният директор Тед Сарандос призна, че липсата на прозрачност е довела до недоверие в общността. Той добави, че Netflix е запазила тези данни в тайна, докато е изграждала бизнеса си, за да може да експериментира, без да предоставя важна информация на потенциални конкуренти.

Според статистиката през първите шест месеца от миналата година най-гледан е сериалът The Night Agent – 812 млн. часа. Той изпреварва вторият сезон на Ginny&Georgia, който е бил гледан 665 млн. часа. След това идват The Glory (622), Wednesday (507) и Queen Charlotte (503).

Докладът What We Watched класира 18 хил. заглавия според броя на гледаните часове. Компанията каза, че този доклад ще излиза на всеки шест месеца. От него става ясно, че 55% от гледанията са от оригинални филми и сериали, а 45% – от лицензирани заглавия.

Съдържанието, което не е на английски, генерира около една трета от всички гледания в Netflix. Данните показват, че все още има търсене и на по-стари заглавия.

Кои са българските заглавия в списъка на Netflix

18 хил. заглавия се преглеждат трудно, но в списъка има и български филми. Трябва да уточним, че долната граница сред заглавията е 100 хил. гледани часа. В тази категория от общо 17 български предложения в Netflixh попадат три – „Шибил“, „Вездесъщият“ и Love.Net. Всички те са с оригинален звук на български. Така че поздравления за екипите зад тези продукции.

Какви филми сме гледали по HBO Max

Докато за Netflix българският пазар е малък, компанията няма местен офис и съответно статистика какво точно се гледа в България, за HBO Max не е така. Стрийминг платформата на Warner Bros. Discovery има сериозно количество данни за нашата страна. Информацията на HBO Max са за акаунти, направени в България с българска карта (независимо дали потребителят пребивава на територията на страната, или в рамките на ЕС).

Два български филма попадат в първите 10 за 2023 г. от цялото съдържание в категория „Филми“. Това е голямо постижение и показател, че има интерес към българското кино. Най-гледаният български филм в платформата за миналата година е в „В сърцето на машината“. Той е на четвърто място сред всички пълнометражни игрални филми, като разликата в гледаемост в процентно изражение до първата позиция е 8,5%. На девета позиция в класацията за най-гледани филми е „Петя на моята Петя“.

Първото място е за Infinite, втората позиция е за Bullet Train, третата – за Harry Potter and the Philosopher's Stone. Top 5 завършва Meg 2: The Trench.

Феноменът „Барби“, чиято премиера в платформата беше на 15 декември, е на 11-о място, въпреки че имаше само 16 дни през 2023 г. Но е далеч от рекорда на декемврийската премиера за 2022 г. – „Черният Адам“, който беше на първо място сред филмите за премиерната си година.

Колко българско съдържание има в HBO Max

В момента в платформата има 28 заглавия в секция „Местни продукции“. Любопитно е, че българската версия на платформата е единствената с такова подменю в рамките на Европа. Миналата година в селекцията имаше 43 заглавия, като част от тях подлежат на подновяване на лиценза и ще се върнат в платформата. През 2023 г. HBO инвестира в купуване на лицензни права за „В сърцето на машината“, „Петя на моята Петя“, „Жълт олеандър“, „Завръщане 2“, „Рибена кост“, „Игра на доверие“ и „Привличане“. Първото заглавие, станало част от българската селекция за 2024 г., е българо-испанската продукция „Васил“, като компанията е в процес на придобиване на лицензни права за още няколко заглавия, които ще влязат в платформата.

Сериали и документалистика

В топ 5 на сериалите влизат три премиери за 2023 г. (The Last of Us, And Just Like That и The idol). На другите две позиции са „вечно любимите“ Friends и Game of Thrones. Награждаваните и аплодирани от критиката сериали като Succession и The White Lotus у нас попадат на осмо и девето място.

В документалистиката първите две места се държат от „Навални“ и „Тина“. Три български филма обаче са в топ 15 („Моралът е доброто“ – 7-а позиция, „Нямаш място в нашия град“ – 11-а, и веднага след него „Отново съм тук“). Разбира се, процентът на гледаемост на документалните филми е в пъти по-нисък от игралните на годишна база. Любопитно е обаче, че в седмицата на премиерата си документалните филми са в топ 3 на най-гледаното съдържание в платформата.