Специални издания СПЕЦИАЛНО ИЗДАНИЕ /// Tech Connect 2023

Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4

Динамика в търсенето на таланти

Прохождащите Java специалисти започват със средна заплата между 1130 лв. – 3000 лв., докато специалистите на team lead позиции за Java екипи получават между 7650 лв. и 11 400 лв.

Автор:

Елица Винярчек

Снимки:

Getty Images

Динамика в търсенето на таланти

Прохождащите Java специалисти започват със средна заплата между 1130 лв. – 3000 лв., докато специалистите на team lead позиции за Java екипи получават между 7650 лв. и 11 400 лв.

Динамика в търсенето на таланти
quotes

Добре дошли в технологичния сектор в България – един динамичен пейзаж, изпълнен с много контрасти. От една страна, индустрията не спира да процъфтява. През 2022 г. тя отбелязва 25,9% ръст на приходите с над 5000 опериращи IT компании и повече от 50 хил. служители, които се очаква да достигнат 80 хил. през следващите три години. От друга, в момента се усеща притеснение както при основателите на стартъпи и топ мениджърите, така и при опитните инженери и начинаещите специалисти. Според данните на DEV.BG Job Board от пролетта на 2022 г. до септември тази година отворените IT позиции са намалели с повече от 50%, а броят на активно търсещите работа в сектора значително се е увеличил. Въпреки това кандидатите продължават да са водещата страна на пазара на труда, защото търсенето на програмисти все още надвишава предлагането. Единствено за абсолвентите от компютърните и свързаните с тях специалности намирането на първа работа става по-предизвикателно. Традиционно се запазва засиленото търсене на специалисти на средно (2–5 години опит) и senior (5+ години опит) ниво.

Източник: DEV Board Job 

Източник: DEV Board Job 

Как реагират работодателите на това разместване на пластовете?

Изводите от наблюдения на DEV.BG Job Board са, че от началото на тази година компаниите следват пет различни поведенчески модела по отношение на работната си сила.

В първата група попадат организациите, които преживяват спад на бизнеса поради изгубен проект или клиент, съответно те са замразили наемането на хора и почти всички инвестиции, свързани с човешкия капитал.

Втората група включва IT работодателите, които не бързат да намерят хора за свободните си позиции, защото не са толкова спешни за попълване и са отложили подбора на кадри за края на годината.

Друга, немалка част от организациите, не изпитва видими бизнес затруднения и продължава да наема специалисти.

Четвъртата група включва компаниите, които се възползват максимално от момента на застой на трудовия пазар, увеличават бюджетите си и ако набележат подходящ специалист, го наемат, дори и да нямат отворена позиция за него.

В петата група попада най-голямата част от IT работодателите в страната. Те от години следват ясна стратегия за развитие на служителите и работодателския си бранд и не го натрапват пред погледа на потенциалните кандидати. Опитът показва, че изграждането на имидж е дългосрочна игра. В момента тези компании имат по-малко свободни позиции и са по-внимателни с бюджетите си, но не спират да правят далновидни инвестиции в хората и репутацията си пред цялата общност. Те са наясно, че недостигът на кадри няма да се тушира до края на месеца, защото това е дългосрочен проблем, който изисква дългосрочна визия за разрешаването му.

Продължават ли IT работодателите да увеличават стремглаво заплащането в сектора?

Не. Въпреки че все още много малък процент от работодателите посочват в обявите конкретно възнаграждение, може да се твърди, че средните нива на заплащане са се успокоили. Месечните възнаграждения, които следват, са нетни. Те, разбира се, варират според политиката и бюджета на компанията, опита на служителя с даден програмен език и липсата или наличието на нужни за позицията меки умения. Например прохождащите Java специалисти започват със средна заплата между 1130 лв. – 3000 лв., докато стартовото заплащане на колегите им с до две години опит най-често попада в диапазона между 3000 лв. и 5000 лв. Според обявите с посочени заплати в DEV.BG Job Board средните нива на заплащане на backend програмистите с 2–5 години опит варират между 4650 лв. – 7400 лв. на месец, а възнаграждението на тези с над пет години опит е в диапазона 6350 лв. – 8900 лв. Средната стойност на месечната нетна заплата на един senior Java инженер се движи между 6590 лв. и 9280 лв., докато специалистите на team lead позиции за Java екипи вземат между 7650 лв. и 11400 лв. Frontend и fullstack програмистите също продължават да са в радара на работодателите, като средните стойности на заплатите в тези сфери са съответно между 1770 лв. – 2170 лв. и 1150 лв. – 1650 лв. за начинаещи специалисти и стажанти, 2590 лв. – 4240 лв. и 2900 лв. – 4740 лв. за специалисти с 1–2 години опит и между 4725 лв. – 7680лв. и 4380 лв. – 6700 лв. за експерти на средно ниво. Заплащането на frontend програмистите с над пет години опит попада в диапазона между 6070 лв. – 8320 лв., а fullstack колегите им най-често получават средно месечно възнаграждение между 5900 лв. и 8930 лв.

По-малкият брой обяви и по-големият обем кандидатури за тях води до ръст на изпратените CV-та за една свободна позиция, което е много радостна новина за работодателите, защото цената на подбора значително пада. И тъй като тази година всички компании ходят на пръсти около бюджетите си, по-лесното, ценово ефективното и по-таргетирано наемане на кадри ще продължи да бъде първият им избор.

Какво следва оттук нататък за IT пазара на труда?

Според изпълнителния директор на DEV.BG Светослав Димов се намираме в странна пазарна ситуация: „От една страна, очаквам да има още съкращения в бранша през последното тримесечие на годината. От друга, има компании, които целят да удвоят броя на IT професионалистите в българските си офиси през 2024-та. Смятам, че общият брой на обявите за работа ще продължи да намалява до края на годината, но със слаби темпове и нивата ще се стабилизират на около 2500 отворени позиции. Не очаквам драстични промени в нивата на заплащане в сектора като медиани, но през следващите няколко тримесечия ще е трудно да се намират високи заплати с много голяма девиация от медианата, както беше през 2021 г. и 2022 г. Говорим с много специалисти в областта на пазара на труда и колеги от различни сайтове за обяви в Европа и тяхната прогноза е, че в дългосрочен план липсата на кадри в сектора ще се запази, а според някои и ще се задълбочи въпреки масовото навлизане на LLM моделите“.