Стадионите на Евро 2012

14-то Европейско първенство по футбол чука на вратата. След по-малко от три дни Полша и Украйна ще станат сцена на един от най-зрелищните футболни турнири на Стария континент.

Представителните отбори на 16 държави ще премерят сили по време на Евро 2012. Те ще изиграят своите мачове на 8 стадиона – по четири във всяка държава. Откриването на първенството ще бъде в столицата на Полша – Варшава, а финалът ще се изиграе в столицата на Украйна – Киев.

По-долу ще ви представим осемте стадиона.

Полша

Национален стадион във Варшава

Съоръжението бе изградено изцяло наново по случай Европейското първенство. То е построен на мястото на предишния „Стадион на десетилетието" на източния бряг на река Висла. Стадионът има подвижен покрив, който дава възможност за покриване на целия терен. Разполага със спортна арена за 20 хил. души, плувен басейн с олимпийски размери с 4000 места, аква парк, хотел, и конферентен център.  Строителството на стадиона е струвало 500 млн. евро и е завършено през януари 2012 г. На Националния стадион във Варшава ще бъдат изиграни три срещи от груповата фаза на турнира (включително церемонията по откриването на първенството), един четвъртфинал и един полуфинал:

• Полша – Гърция
  • Полша - Русия
  • Гърция – Русия
  • 1/4-финал: Победител група А – Вторият от група В

Капацитет: 58 145 седящи места

Градски стадион (Познан)

Стадионът е построен между 1968 и 1980 г. В периода 2003-2010 г. претърпява пълна реконструкция, включително построяването на четири нови напълно покрити трибуни. В момента това е четвъртият най-голям стадион в Полша. Откриването му след реконструкцията се състоя на 20 септември 2010 г. Обновяването му струва 180 милиона евро. На Евро 2012 той ще приеме три мача от група С:

• Ейре – Хърватия
  • Италия – Хърватия
  • Италия – Ейре

Капацитет: 43 269 седящи места

Градски стадион - Вроцлав

Това е спортно съоръжение от най-високата четвърта категория, построен за Евро 2012. Намира се в западната част на града и е официалният стадион на футболния отбор Шльонск Вроцлав, който се състезава в полската Екстракласа. Всичките седящи места са закрити. Градският стадион във Вроцлав е вторият най-голям в Екстракласа и четвъртият в страната. Строежът на стадиона започна през април 2009 и завърши през септември 2011г. Откриването му се състоя на 10 септември 2011 г. с боксов мач между Томаш Адамек и Виталий Кличко за титлата WBC в тежка категория. Строежът му струва 174 млн. евро. На Евро 2012 стадионът ще бъде домакин на три мача от група А:

• Чехия – Русия
  • Чехия – Гърция
  • Полша – Чехия

Капацитет: 42 771 седящи места

ПГЕ "Арена Гданск"

ПГЕ "Арена Гданск" е футболен стадион в полския град Гданск, построен за Евро 2012. Използва се главно за футболни срещи и е официалният стадион на „Лехия Гданск”. ПГЕ Арена Гданск е най-големият стадион в Екстракласа и трети в страната. Строежът му започва през 2008 г. и завършва в средата на 2011 г. Седящите места са изцяло покрити. Мачът на откриването е между „Лехия Гданск” и „Краковия” . Двубоят завършва с равенство 1-1. Първият международен мач, Полша — Германия, се изиграва на 6 септември 2011 и завършва при резултат 2-2. Строежът му струва 185 млн. евро. На Евро 2012 този стадион ще приеме три мача от група С и един от четвъртфиналите:

Стадион „Олимпийски” – Киев

Олимписйкият стадион в Киев е най-големият  в Украйна. Построен е в далечната 1923 г. На него домакинските си мачове играе Динамо Киев. През 60 години се е казвал „Републикански стадион” и е бил с капацитет 100 хил. зрители. През 1996 г. получава сегашното си име. От 2008 до 2011 е в реконструкция, заради Евро 2012. Капацитетът е сведен до 70 050 зрители, а игрището от 104 на 72 метра става 105 на 68 метра. Олимпийският стадион получава и категория „4 звезди" от УЕФА. На този стадион ще се играе финалът на Евро 2012. Освен последния мач в надпреварата, ще се изиграят три мача от група D и един от четвъртфиналите.

• Украйна – Швеция
  • Англия – Швеция
  • Франция – Швеция
  • 1/4-финал: Победител група D – Вторият от група С

Капацитет: 70 050 седящи места

„Донбас Арена” - Донецк

„Донбас Арена“ е стадион в украинския град Донецк, открит на 29 август 2009 г. Съоръжението е разположено в центъра на града и е официалният стадион на ФК „Шахтьор Донецк”. Първоначалната прогнозна стойност на проекта е в размер на 250 млн. щатски долара. 30 милиона са отделени за създаването на парк около стадиона. Окончателната цена на проекта достига 400 млн. долара. На Евро 2012 този стадион ще приеме три мача от група D, един от четвъртфиналите и единия полуфинал:

• Франция – Англия
  • Франция – Украйна
  • Англия – Украйна
  • 1/4-финали: Победител група С – Вторият от група D

Капацитет: 52 518 седящи места

Арена Лвов”

Арена Лвов е в украинския град Лвов. Той е един от специално построените стадионите за Евро 2012. На него мачовете си играе Карпати (Лвов). Откриването му бе с приятелската среща между Украйна и Австрия, завършила 2:1 в полза на домакините. Построяването му струва 211 милиона евро. На Евро 2012 "Арена Лвов" ще приеме три мача от група В:

• Германия – Португалия
  • Дания – Португалия
  • Дания – Германия

Капацитет: 34 015 седящи места

Областен Спортен Комплекс „Металист” – Харков

Областен Спортен Комплекс „Металист”, познат просто като „Стадион Металист“ е мултифункционален стадион в украинския град Харков. В момента се използва главно за футболни срещи и е официалният стадион на ФК „Металист“ Харков.  Строежът на стадиона започва през 1925 г. Открит е на 12 септември 1926 г., като новото съоръжение носи името „Трактор“, кръстено на спонсориращото го местно предприятие. През годините е обновяван четири пъти – първо през 1960-а, след това през 1970-а, през 1979-а и за последно, за Европейското, през 2009 г. Последното откриване след ремонт е на 5 декември 2009-а по случай рождения ден на президента на Металист – Олександър Ярославски. На Евро 2012 този стадион ще бъде домакин на три мача от група В: