4 прости начина да си върнете креативността

4 прости начина да си върнете креативността

4 прости начина да си върнете креативността

На всекиго се е случвало. Има дни, в които креативността прилича повече на блато, отколкото на бързотечаща река. В професии, в които идеите са валута, това усещане може да е плашещо и объркващо.

Това е напълно логично, като се замислите. Човешката природа неумолимо ни дърпа към рутината и предвидимостта, които са в опозиция с креативността. Най-добрият начин да избегнете подобна суша е да имате арсенал от инструменти, които да ви върнат обратно в играта. Предлагаме ви 4 начина да поддържате течението на добрите хрумвания.

Мислете като изобретател

Понякога, когато мислите на много висококонцептуално ниво, е трудно да идентифицирате детайлите, които могат да превърнат идеята ви в реалност. Вместо да летите из облаците с вашето тромаво и абстрактно хрумване, подходете към предизвикателството като изобретател.

Повечето изобретатели не започват с мисълта как да променят сферата си на работа из основи. Въпреки че много от тях в крайна сметка правят точно това, ако бяха се нагърбили с тази тежка задача, щяха да останат без работа.

Най-често първоначалната им идея е да намерят решение на конкретен проблем, като да намалят натоварването на ставите в следствие на бягане, което води до изобретяването на нов вид обувки за джогинг и така нататък…

Когато усетите, че сте в застой, опитайте се да обясните идеята си по най-простия възможен начин. Помислете какъв е проблемът, който искате да разрешите.

Мислете в действие

Някои от най-добрите ни идеи идват, когато сме в движение. Независимо дали плуваме, бягаме или практикуваме йога, когато тялото ни е ангажирано с някаква дейност, умът може да блуждае свободно.

В този режим на частична деятелност и частичен покой, решенията като че ли изникват сами. Ако не можете да чакате края на работния ден, за да идете на фитнес, бихте могли да се разходите в района.

Попивайки от енергията на оживената среда наоколо, можете да се сдобиете с искрица, която да прерасне в нова, свежа идея. Вместо да прекарвате твърде много време в разсъждения над тази искра, просто я уловете бързо и вижте какво друго ще ви хрумне на път към офиса. Ако носите тефтерче и химикал в себе си, ще можете да записвате всеки плод на вдъхновението си.

Правете точно обратното

Когато героят на Seinfeld, Джордж Костанза, реши да приеме противоположностите, всички аспекти от живота му започнаха да се подреждат. Повечето от нас не изхождат от позицията на Джордж, но когато се намирате в интелектуален застой, това, да подходите противоположно на обичайния за вас начин и да анализирате ситуацията от друг ъгъл, може да бъде проява на мъдрост.

Ако обикновено вие сте човекът, който дава идеите, опитайте да връчите юздите на някой от колегите си. Съветвайте се с хора извън екипа и работата си. Накарайте най-тихия човек наоколо пръв да изкаже мнение. Независимо как подхождате обикновено, опитайте обратния начин.

Вкарайте всичките си сетива в действие

Хората разчитаме предимно на зрението си, особено когато става въпрос за генериране на нови идеи. Но какво би станало, ако започнем да разчитаме на слуха? Много композитори участват във филмови продукции, като правят не само саундтраци. Те създават определена атмосфера, която е също толкова важна, колкото визуалният аспект.

Ако сте скептични към въздействието на звука, изгледайте прочутата сцена под душа от филма Psycho без звук. Или си представете колко по-различен би бил финалът на Breaking Bad без песента Baby Blue на Badfinger.

Ами обонянието и допирът? Всяко от нашите сетива би могло да предизвика различна емоционална реакция, а понякога, оставяйки зрението просто да следва, можете да отворите съзнанието си към напълно нов и различен подход.

Като сте тръгнали, не забравяйте и 6-тото чувство – то трябва да съпровожда всяко ваше усилие и може да ви подскаже дали вървите в правилната посока.

Източник: FastCompany.Com

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ