6 важни езика за всеки с глобално мислене

6 важни езика за всеки с глобално мислене

6 важни езика за всеки с глобално мислене

В разговор с потребители на Reddit през 2015 г. основателят на Microsoft Бил Гейтс беше запитан има ли нещо, за което да съжалява. Той отговори, че най-много съжалява, че единственият език, който владее, е английският.

Признанието на най-богатия човек на света се случи след като младокът сред милиардерите от Силициевата долина Марк Зукърбърг демонстрира пред студенти впечатляващ китайски по време на посещение в университета "Цинхуа" в Пекин през октомври 2014 г. 

Най-големите бизнес лидери в света и далновидните предприемачи са наясно колко висока стойност има личното владеене на чужд език и как то сближава с хората на място.

Кои са най-важните езици, които мениджърите с глобално мислене трябва да изучават? На този въпрос предлага отговор Офер Шошан - автор на американското списание Entrepreneur, изпълнителен директор на фирмата One Hour Translation. Той посочва 6 езика освен английския, смятан за задължителен, към които приоритетно трябва да се ориентира всеки човек, който се старае да има бизнес мислене, излизащо извън националния пазар. Ето кои са препоръчителните езици. 

Испански език. Има огромен обхват на планетата и потенциал, заради населението в развиващите се икономики на Мексико, Аржентина, Чили, Перу и Венецуела. Испания сама по себе си също е значителен пазар. Освен това в САЩ има игромна латино общност. Испанският не се учи трудно от хора, които знаят английски език. 

Португалски език. "Той вече стана четвъртият най-превеждан език в нашата компания, което отразява екпоненциален възход в последните години", коментира авторът. Причината е бразилската икономика, която се превръща в дом на една от най-богатите нации. Бразилия има голямо население, огромни природни ресурси и нарастваща технологична общност. Един плюс: ще ви помогне, ако някой ден бъдете турист на карнавала. 

Китайски език. В Китай се говорят десетки различни езици и диалекти, но мандарин до момента е най-обширно употребяваният. Всъщност, той е преобладаващият език в света, с 1,1 млрд. души, за които е майчин. Другите диалекти са говорени от значително по-малък брой хора. Ву, например, който е използван във финансовия център на Шанхай, се говори едва от 80 млн. души. Което пак не е малко - това е един потенциален пазар с размера на Германия. 

Руски език. Русия има пазар от силни, привидно безкрайни природни ресурси и развиващ се ИТ сектор. Плюс това, езикът й се говори в множество постсъветски страни. Смята се, че почти 300 млн. души го говорят по света. Това го прави един от най-нужните за предприемачите, които искат да правят бизнес в чужбина. Особено е ценно да се говори руски, ако човек иска да спечели доверието на местни бизнес лидери. Плюс: всеки може да се опита да прочете нещо в оригинал от Толстой или Достоевски. 

Арабски език. Стотици милиони го владеят, той е петият най-говорен език на света. Арабските държави имат младо население, това е възможност за бизнеса, особено в интернет. Недосотатък е, че арабският има десетки версии и избирането на една конкретна е труден процес. 

Немски език. Германия е най-мощната икономика на Европа. Говоренето на немски дори на по-ниско ниво е начин при контактуването в страната да се събарят стени. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ