7 неща, които никога не бива да казвате на шефа си

7 неща, които никога не бива да казвате на шефа си

7 неща, които никога не бива да казвате на шефа си

Определено има няколко неща, които всички работодатели мразят да чуват. „Стана голяма грешка...” и „Мисля, че сградата гори...” са сред тях, но по-скоро имам предвид онези, които вие приемате за напълно безобидни, но всъщност могат лесно да вбесят шефа ви. Прочетете примерите отдолу и помислете как да ги перифразирате така, че да не предизвикате демона в него.  

1. „Сигурни ли сте, че искате да го направите?”

Не искате да изглеждате така, сякаш се мъчите да научите работодателя си на нещо, което той вече знае. Внимавайте с дидактичния подход! Ако смятате, че трябва да изразите мнение, подходете към темата с презумпцията, че шефът ви е забравил или пропуснал нещо, а не че не знае как да си върши работата.

2. „Видяхте ли какво направи еди-кой си? Толкова ми е трудно да работя с него/нея!”

Спестете драмата за приятелите и роднините си. Шефът ви едва ли би искал да слуша за нея, още по-малко пък би му било приятно да кодошите колегите си и да му обяснявате колко много не ги харесвате. Освен ако някой от тях не е извършил сериозно нарушение на фирмената политика или направил голяма грешка в работата си, дръжте личните си болки лични.

3. „Не исках да ви притеснявам, в случай че проблемът сам се разреши.”

След като казвате това на работодателя си, има голяма вероятност ситуацията вече жестоко да се е объркала – нещо, което той не е очаквал, защото не сте го информирали. Повечето шефове биха предпочели да са наясно с потенциалните проблеми, преди последните да са станали факт, вместо да работят в заблуда и след това да се чудят откъде им е дошло. Когато искате да осведомите работодателя си за възможна пречка, уверете се, че го правите, за да я предотвратите.

4. „Ако не направите това, ще напусна!”

Ултиматумите са ужасна идея, независимо от ситуацията, но особено що се отнася до разговори с шефа. Сигурни ли сте, че сте толкова незаменими, колкото си мислите? Освен факта, че бихте прозвучали като пубертет, има опасност работодателят ви да прецени, че не си струвате главоболията. Ако трябва да напуснете, трябва да напуснете, но не отправяйте заплахи.

5. „Хората от моето поколение…”

Да, със сигурност шефът ви е съвсем наясно, че сте по-млади от него, но е твърде вероятно да няма желание да му го напомняте. Освен ако изрично не поиска мнението ви като по-млад и свеж кадър, не споменавайте поколението си. Ако искате да предложите някаква промяна, направете го от гледна точка на ползите за компанията, а не за поколението ви.

6. „Това не може да бъде изпълнено”

Ако шефът ви иска нещо да бъде свършено, той едва ли иска да чува, че молбата му е невъзможна. Да не говорим, че тези думи биха го навели на мисълта, че се измъквате. Търсете начини да осъществите заръката му – проучвания, експерименти, нахвърляне на нови идеи и така нататък.

7. „Нужна ми е по-висока заплата.”

За протокола: може да искате по-голямо възнаграждение само ако смятате, че заслужавате такова. Но подбирайте думите си внимателно. Почти всички мечтаят за този лукс, затова вместо да обяснявате нуждите си, започнете с постиженията и отговорностите си, и с това, колко ценен кадър сте. Трябва да накарате шефа си да иска да ви увеличи заплатата.

Бърнард Мар, писател и водещ бизнес експерт, за LinkedIn.com

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ