По-добри в поставянето на граници

По-добри в поставянето на граници

По-добри в поставянето на граници

Кога за последен път отхвърлихте молба за помощ на колега, защото сте били твърде заети? Ами молба от шефа? Ако ви е трудно да поставите граници, не сте сами. Повече от половината американци съобщават, че често чувстват, че не могат да кажат „не“, когато някой поиска нещо, според скорошно проучване на yougov.com.

„Не“ може да е кратка дума, но е трудна за изричане, защото нямаме добри модели за подражание, казва Стела Гризонт, автор на „The Work Happiness Method: Master the 8 Skills to Career Fulfillment“.

„Може да бъде страшна за много хора, защото не знаете как ще реагира другият. В контекста на работата съществува и определена властова динамика, както и ниво на риск“, отбелязва тя.

По думите ѝ поставянето на ясни граници може задейства нервната ви система

„От ранна възраст хората намират чувство за безопасност, когато всички останали около тях се чувстват добре. В резултат на това много от нас развиват угодни на хората навици. Проявява се с чувството: „Не мога да разочаровам никого. Ако някой е разочарован, аз не съм в безопасност“, обяснява тя.

Но истината е, че отговарянето с „не“ на повечето питания не е заплаха. Да станеш добър в поставянето на граници означава да пренастроиш мозъка си и да се отучиш от някои неща. Първата стъпка е да разберете какво точно представлява границата.

„Дефинирам границата като споразумение, което имате със себе си, така че да можете да бъдете повече такива, каквито сте, и да се справяте с исканията на другите по-лесно“, казва Гризонт. „Това е споразумение, защото има противоречиви части от вас, които трябва да се обединят, за да постигнат решение“, добавя тя.

Например, може да искате да бъдете възприемани като топ служител, но в същото време да имате повече време вечер за себе си и вашето семейство.

„Частта от вас, която иска да бъде възприемана като топ служител, иска да отговаря на имейли вечерта, но частта, която иска да прекарвате повече време с вашите деца, е на противоположно мнение. Границите представляват вашия съзнателен избор в подкрепа на дейността, която ще ви позволи да бъдете човека, който искате да бъдете“, обяснява Гризонт.

Изяснете приоритетите си

Границите опират по-малко до това да казваш „не“ и повече в това да казваш „да“ на нещата, които има значение. За да кажете „да“, първо се нуждаете от усещане за яснота кое е най-важното.

Какво искате да култивирате и какво да отблъснете? Искате ли да дадете приоритет на семейството или на постиженията в работата?

Започнете с микродози

След като разберете какво е важно и осъзнаете, че границата е споразумение със самите вас, идва време да приложите наученото на практика. Гризонт предлага да се започне с „микрoдози“ и добра първа стъпка в отлагането на думата „да“.

„Повечето хора, които имат затруднения с поддържането на граници, казват „да“ автоматично: „Ще се присъедините ли към тази комисия? Да“. Искаме да покажем на хората, че сме отзивчиви, но този избор не винаги отговаря на нуждите ни“, Гризонт.

Вместо да изпитвате необходимост да отговорите незабавно на молба, отговорете с: „Благодаря, че се сетихте за мен. Можете ли да ми дадете един ден, за да се свържа с вас? Искам да разгледам всичко в графика си и да се уверя, че мога да бъда полезен“.

„Вие не казвате „не“, а искате за малко време. През това време можете да направите съзнателен избор вместо автоматичен. Другият човек обикновено ще каже: „Разбира се, нищо страшно“. След това нервната ви система може да започне да получава обратна връзка, която казва: „О, аз съм в безопасност“, казва Гризонт.

Друг начин за микродозиране на границите е чрез задаване на въпроси, обяснява тя.

„Разкажете ми за този проект. Защо смятате, че съм подходящ за тази комисия? Кой друг се сетихте да поканите да се присъедини към тази група?“

„Това е друг начин да ви помогнем да забавите темпото и да вземете решение“, казва Гризонт. „Когато задавате въпроси, може да откриете, че всъщност не е толкова важно или спешно, или че някой друг може да го направи. Това постепенно ще започне да ви дава повече смелост и утвърждаване, че вашите нужди са важни и могат да бъдат уважени“, подчертава тя.

Вземете назаем увереност

Гризонт казва, че помага да се заеме увереност от някой друг, когато е по-трудно да се постави граница.

„Отидете при някого, с когото имате добри отношения, като ментор или някой от вашия екип. Кажете им с какво се борите и попитайте: „Можете ли да ми помогнете да с това?“ или „Можете ли да ме подкрепите, когато имаме тази среща?“ Може да се почувствате в безопасност, когато знаете, че някой е на ваша страна“, обяснява тя.

Модифицирайте средата си

Защитата на границите може също да означава систематизиране на процесите и запитване: „Има ли нещо, което мога да променя, за да защитя времето и енергията си?“ Може да се наложи да блокирате час в календара си, когато не сте достъпни. Може би трябва да промените физическата си среда, когато извършвате целенасочена работа, като например преместване в друга стая или носене на слушалки.

Хората, които не са добри в поставянето на граници, рискуват да страдат от бърнаут, подчертава е Гризонт. „Ако постоянно се раздавате, няма имате енергията, от която се нуждаете“, казва тя. „В крайна сметка ще разочаровате другите. И така, по ирония на съдбата, хората, които постоянно угаждат на другите, в крайна сметка разочароват тях и себе си“, категорична е тя.

…………………

Стефани Воза за FastCompany.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ