Защо този работодател води кандидатите за работа на закуска?

Защо този работодател води кандидатите за работа на закуска?

Защо този работодател води кандидатите за работа на закуска?

За инвестиционната компания Charles Schwab е важно да знае що за човек сте, преди да ви предложи работа. Но прилага леко нетрадиционен подход в това отношение.

В скорошно интервю с Адам Брайънт от New York Times, главният изпълнителен директор на организацията, Уолт Бетингер, разкрива, че когато търси служители, най-силно се вълнува от личността на кандидатите.

„Задавам въпроси като, 'Разкажи ми за най-големия си успех до момента'“, обяснява той. „Интересува ме дали светогледът им е ориентиран към другите, или към самите тях. Питам ги за най-големите им провали, за да видя дали поемат отговорност за тях, или хвърлят вината върху другиго.“

Но един от другите му подходи е особено отличителен.

Бетингер казва, че кани кандидатите на закуска – но пристига по-рано в ресторанта, дърпа управителя настрана и му казва: „Искам да объркаш поръчката на човека, който ще се присъедини към мен след малко. Всичко е наред и ще получиш добър бакшиш, но искам да му объркаш поръчката.“

„Правя това, защото искам да видя как ще реагира кандидатът“, обяснява Бетингер. „Така мога да разбера как той се справя в трудни ситуации. Разстройва ли се, ядосва ли се, или проявява разбиране? По този начин мога да надникна в сърцето му, вместо само в главата.“

Друга потенциална реакция на сгрешената поръчка може да разкрие много за човек – мълчанието.

Бетингер не го споменава в интервюто си с Брайънт, но ако получите грешно ястие и не го отбележите, интервюиращият може да остане с впечатлението, че сте боязливи, че не обръщате внимание на детайлите или че за вас не е важно грешките да бъдат коригирани – все послания, които не искате да изпращате на потенциалния си работодател.

Разбира се, не бива да правите от мухата слон, камо ли да сте груби, но все пак е добре да кажете нещо – учтиво и уважително, – отколкото да мълчите.

„Всички допускаме грешки“, казва Бетингер. „Въпросът е как ще се справим с тях и дали се отнасяме с уважение към хората, когато сбъркат.“

Източник: Independent

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ