9 съвета за младите професионалисти

9 съвета за младите професионалисти

9 съвета за младите професионалисти

Искало ли ви се е някога да можехте да се върнете назад във времето и да поговорите с по-младото си, двадесет-и-няколко-годишно АЗ”? Нали знаете, младежът, който тъкмо е бил назначен на първата си работа и няколко съвета биха му дошли добре – или поне малко увереност, че постъпва правилно?

Въпреки че е невъзможно да се върнете назад, можете да приложите знанията, които сте натрупали в миналото, в настоящето си. Ето и няколко важни урока, които биха били от полза както на младите, така и на по-опитните професионалисти:

1. Внимателно преценявайте възможностите за развитие и израстване

Колкото и прекрасно да се развива кариерата ви и колкото и чудесно да изглежда предложението за повишение, не бързайте да го приемате и премислете следващата стъпка внимателно. Подходяща ли е тази нова позиция за вашите интереси и ценности? Подходящи ли са качествата и уменията ви за нея?

2. Започнете да спестявате възможно най-рано

Повечето млади професионалисти са чували този съвет, но го пренебрегват, защото си казват, че времето е пред тях. Е, вслушайте се. Не е зле да заделяте 10-15% от всяка заплата. Докато станете на 35, ще имате прилично количество спестявания.

3. Приемете, че някои професии просто не са за вас

Ако се чувствате некомфортно на дадена позиция, потърсете си друга работа. Не се тревожете как напускането ще се отрази на автобиографията ви. И по никакъв начин не пропускайте възможност, която ви се струва вълнуваща. Случайните преживявания правят живота интересен и носят перспективи за развитие.

4. Първото впечатление е важно

Това, че сте млади, не значи, че е може да се обличате като студенти или да провеждате служебните си срещи в McDonald’s. Работете като истински професионалисти и водете клиентите си на изискани места - ще забележите как броят им нараства, а паралелно с него – и уважението и доверието им към вас.

5. Не сменяйте работното си място лекомислено

Независимо с колко неприятни и изтощителни неща ви се налага да се занимавате, не бързайте да напускате. Първо внимателно проучете възможностите си. Освен това, всяка трудност е ценен опит, който ще ви помогне да се развивате и да се реализирате в мечтаната професия. Когато откриете онова, което наистина бихте правили с желание, започнете работа в тази посока и финансирайте мечтата си с парите, които печелите на настоящия си пост.

6. Няма нищо лошо в това, да следвате инстинкта си

Често ще се сблъсквате с хора, чието мнение е коренно различно от вашето. Не се подвеждайте по тях, независимо от образованието, опита, интелекта и успеха им. Вярвайте на инстинктите си – понякога те са по-полезни от многобройните дипломи.

7. Не позволявайте на никого да взема решения вместо вас

Липсата ви на опит не дава право на никого да определя професионалния ви път. Не позволявайте на околните – независимо от успеха им – да вземат решения вместо вас – те са водени от своите желания, а не от вашите.

8. Не се подценявайте

Оценката, с която сте завършили висшето си образование, не е толкова важна, колкото уменията и качествата ви. Ако не искат да ви наемат в компаниите, в които се целите, не се отчайвайте и в никакъв случай не се примирявайте със служба, която не ви осигурява добро заплащане или възможност за развитие.

9. Успехът не е ограничен само до големите компании

След като завършат университета, много млади хора се впускат в търсене на големите пари и титлите, които демонстрират успех. По този начин, те често се подлагат на огромен стрес. Но с течение на времето, ценностите и представата им за света се променят и много от тях в крайна сметка съжаляват, че са пренебрегнали семейството, здравето и спокойствието си за сметка на заплащането. Не бързайте да се целите във върха. Понякога щастието се крие в малките компании, независимо колко ниска е заплатата, която могат да ви осигурят.

По материали на FastCompany.com

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ