Система с изкуствен интелект може да създава музика от всякакъв жанр

Система с изкуствен интелект може да създава музика от всякакъв жанр

Система с изкуствен интелект може да създава музика от всякакъв жанр

Неотдавна изследователският екип на Google за изкуствен интелект публикува данни за нова система, наречена MusicLM, която може да създава музика от всякакъв жанр и стил по текстово описание. Това не е първият музикален "генератор", базиран на изкуствен интелект, има и други подобни проекти в света - Google AudioML и OpenAI Jukebox. Разлика обаче е, че моделът MusicLM е обучен с много обширна и гъвкава база данни от 280 000 часа музика, което му позволява да създава музика с невероятно разнообразие и дълбочина.

Изкуственият интелект може да комбинира различни жанрове и звука на различни инструменти в рамките на една композиция. Освен това системата е в състояние да създава композиции, използвайки абстрактни понятия в описанието, за които е известно, че са трудни за разчитане от компютрите. Ако искате хибрид от денс музика и реге "с космическа, неземна" мелодия, която предизвиква "чувства на дълбоко удивление и благоговение", тогава моделът MusicLM ще ви даде точно това, което търсите.

И това не е всичко - моделът MusicLM се "вдъхновява" да композира на база дори най-обикновено подсвиркване с уста или описание на художествено произведение. В допълнение, системата е в състояние да "пришие" няколко описания заедно и да създаде готови DJ сетове и саундтраци въз основа на това.

Естествено, моделът MusicLM също страда от специфични недостатъци, подобно на много "генератори", базирани на изкуствен интелект. Някои преходи в музикални композиции звучат много странно, а генерираните вокални части са понякога неразбираеми и невъзпроизводими. Но въпреки това, трябва да се отбележи, че повечето от композициите, създадени от MusicLM, могат да се нарекат много успешни.

Google не планира да направи системата MusicLM и нейните резултати достъпни в обозримо бъдеще, защото трябва да бъде уреден въпросът с авторските права. В края на краищата в композициите, които системата генерира, можете да намерите не по-малко от 1% от звуците, заимствани в абсолютно непроменена форма, както са обучени невронните мрежи. Все още въпросите с лицензирането на произведения с изкуствен интелект не са уредени от правна гледна точка и заради това се приема, че такава музика е нарушение на авторските права.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Революция: На фитнес, без дори да ходиш до залата. И то, безплатно!
Златни кюлчета се продават като топъл хляб в магазините на Южна Корея
Уорън Бъфет за ИИ и въпроса, на който и най-добрите икономисти нямат отговор от 100 години
Урсула фон дер Лайен: Трябва да попречим на Китай да наводни пазара в ЕС с електромобили
800 000 души в Европа и САЩ са паднали в капана на една от най-големите онлайн измами
Цитат на деня
Колонката на мениджъра: Три истории с поука от Катя Димитрова, съосновател и управляващ партньор на Интерпартнерс
Как да убедите Google, че сте експерт във вашата ниша