Германски физици счупиха рекорда за най-точен часовник в света

Германски физици счупиха рекорда за най-точен часовник в света

Германски физици счупиха рекорда за най-точен часовник в света

Физици от Германския физико-технически институт счупиха рекорда за най-точен времеизмервателен уред на Земята, постигайки безпрецедентно ниво на прецизност с нов атомен часовник, който отмерва времето според движението на йоните на химичния елемент итербий, пише Science Alert.

Устройството, наречено оптичен еднойонен часовник, измерва честотата на вибрациите – стотици трилиони в секунда – на итербиевите йони между две различни енергийни състояния. Тези йони са „заклещени“ в „оптична решетка“ от лазени лъчи, която позволява на учените да отброяват „тиктакането“ на им с такава точност, че часовникът да не изостава или избързва със секунда в рамките на няколко милиарда години.

До скоро най-точните атомни часовници на планетата бяха цезиевите. Именно на тях е базирана официалната дефиниция за секунда в Международната система за единици - времетраенето на 9 192 631 770 периода на излъчването, съответстващо на прехода между двете свръхфини нива на основното състояние на атома на цезий 133 при температура от нула келвина.

С усъвършенстването на оптичните атомни часовници нараства и нуждата от промяна на дефиницията за секунда според тях, а не спроед цезиевите атомни часовници. Това е особено важно сега, когато германският екип създаде устройство, поне 100 пъти по-точно и от най-точния цезиев атомен часовник.

Според физиците, йоните на итербия – мек, сребрист химичен елемент – са идеални за тяхното изобретение, тъй като могат да прескачат между енергийните състояния, издавайки отчетливо и лесно за отмерване тиктакане.

 

 

 

 

 

 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ