Не ползвайте телефона постоянно. Пречи на ума и паметта!

Не ползвайте телефона постоянно. Пречи на ума и паметта!

Не ползвайте телефона постоянно. Пречи на ума и паметта!

Независимо дали пътуват във влака или вечерят навън, на много хора им е трудно да оставят мобилния си телефон дори за няколко минути. Тази хиперактивност във виртуалното пространство е изтощителна и за никого не е изненада, че такива потребители по-трудно обръщат внимание какво се случва наоколо, дори когато не са погълнати от сърфиране онлайн.

Ново проучване открива, че най-честите потребители на мобилни устройства и интернет се разсейват най-лесно, съобщава британският в. "Индипендънт". Например, склонни са да изпуснат важни срещи или да се размечтаят, докато водят разговор. Учен от De Montfort University във Великобритания открива, че колкото повече някой ползва телефона си, толкова по-голяма вероятност има този човек да изпита "познавателни смущения". Тези смущения включват всякакви грешки по невнимание, както и липса на осъзнаване на обкръжаващата среда. Стига се до там, че човекът забравя защо е отишъл от една стая в другата, обяснява доктор Лий Хадлингтън.

Изследването прави еднакви изводи и за хората с мобилни телефони, но без достъп до интернет. Предполага се, че разговорите по телефона и сърфирането в мрежата причиняват еднаква разсеяност. Не е ясно, обаче, дали най-активните потребители са разсеяни, защото тяхната онлайн дейност ги прави нервни и хиперактивни, или е точно обратното – привлечени са от виртуални неща, понеже те по естествен начин нямат контрол върху вниманието.

Доктор Хадлингтън е на мнение, че се получава микс от двете състояния. С други думи, хората, които вече страдат от дефицит на внимание, са привлечени от разсейването, което предлагат модерните технологии. Така им е още по-трудно да обръщат внимание на обкръжението.

"Този въпрос не е разглеждан достатъчно обстойно, а е много важен. Ползваме технологиите всекидневно, но не разбираме какъв ефект оказват те върху нас", смята доктор Хадлингтън. "Не знаем какво се случва с познавателните ни способности, а това е най-важното. От проучването разбрахме, че има голям брой хора, които казват, че ползват интернет или телефона си много и преживяват познавателни нарушения", добавя той.

В изследването били зададени редица въпроси на участниците, за да преценят дали изпитват определен тип "грешки", например да се блъскат в разни неща, или да имат затруднения с паметта. Проучени са 107 мъже и 103 жени, на възраст между 18 и 65 години, които прекарват средно по 22.95 часа на седмица онлайн.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ