Еволюиралите офиси

Еволюиралите офиси

Еволюиралите офиси

В миналото офисите загърбваха човешката природа. Огромна грешка! Няколко прости промени могат да направят екипа ви по-щастлив и продуктивен в синхрон с едно пространство, по-адаптирано към естествените ни предпочитания и нужди.

През 20. век офисът бе синонимен с поточната линия, където служителите не са нищо повече от роботизиран обслужващ персонал в стандартизирана среда. Сега вече роботите си вършат тяхната си работа, а хората станаха по-ценни, защото са... човеци. Креативни, умни, адаптивни и чувствителни човеци.

Следователно офисите също трябва вече да са подредени не като за машини, а като за хора. Кои са нещата, които ни правят по човешки щастливи? Тук трябва да се върнем милиони еволюционни години назад. Може би физически се намирате далеч от африканската савана, но според ново проучване на Британската асоциация на психолозите много от предпочитанията и естествените ни ритми датират още от дните, когато като ловци-събирачи сме се прокрадвали из дивата зеленина. Ето защо собствениците на бизнес трябва да обърнат поглед към миналото и да се отърсят от Чарлс Дарвин.

Проучването на еволюционните психолози Кери Фицджералд и Кимбърли Данър разкри четири начина, по които стереотипният офис се сблъсква катастрофално с човешката природа. Кои са те и как да се справим с тях?

По-зелено и по-светло

„Съществуват доказателства, че природата подобрява качеството ни на живот”, пишат учените. „Например тичането в парка е по-ефективно за намаляване на стреса и депресията от джогинга в градска среда. На работното място това може да означава повече зелени растения; много проучвания показват, че тяхното присъствие подобрява концентрацията и снижава нивата на стреса.”

Творческият заряд също се влияе положително от зеленината и от ярката светлина. Ново проучване показа, че хората, които се излагат на повече дневна светлина, вечер са по-продуктивни и енергични от онези, които прекарват по-голямата част от времето си на изкуствено осветление. Това се дължи на спадането на кортизола в тялото при липса на слънчева светлина, което от своя страна намалява способността ни да стабилизираме енергията си и повишава стреса.

Родени да... седим?

Нищо подобно, казват британските психолози. Хората определено не са еволюирали да седят по цял ден. За съжаление, повечето работни пространства са изключително седящи зони, които са в контраст с условията, в които сме се развили да живеем. Все повече офиси по света възприемат стоящите бюра, където служителите се спират само за да свършат онова, което не могат да направят на мобилните си устройства. Друг възможен подход са съоръженията за фитнес и раздвижване – дори една дъска за дартс е по-добра от нищо.

Силата на дрямката

Човешките същества се раждат с естествени биологични ритми на сън и будно състояние, които ни карат да се чувстваме сънливи следобед. Традиционалистите борят дрямката с ударни дози кафе, желязна воля и – в по-тежките случаи – снимки на сладки котенца и кученца. Британските учени предлагат друга идея.

„Неадекватният сън влияе на движенията ни, способността ни да възприемаме информация и езиковите ни умения. Ние имаме естествен вграден вентил за умората и той не се продава в кафенето. Една кратка следобедна дрямка е всичко, от което се нуждаем, и тя е част от ежедневието на много култури по целия свят. Вероятно сиестата е част от денонощните ни биоритми – тя е естествен навик, а не резултат от тежкия обяд.”

Радост за любителите на животни

Най-сетне и нещо позитивно за онези, които обичат животните. „Ако доведете домашния си любимец на работа, ще снижите стреса си значително. Кучето в офиса повдига настроението, улеснява сплотяването на екипа и провокира по-добро сътрудничество и доверие”, заключават психолозите. Вече съществуват модерни офиси, които позволяват пребиваването на кучета, котки и дори птици и змии (да не забравяме питона на Google), които да радват и успокояват служителите. Защо не и вашият?

Inc.com

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ