Акциите напът да прекъснат 9-седмична печеливша серия 

Акциите напът да прекъснат 9-седмична печеливша серия 

Акциите напът да прекъснат 9-седмична печеливша серия 

Световните акции са на път да прекъснат деветседмична печеливша серия, докато доларът се насочи към най-силния си седмичен ръст от средата на май, след като залозите за агресивно намаляване на лихвите от страна на централните банки бяха оттеглени

Най-широкият индекс на световните акции на MSCI (.MIWO0000PUS) остана без промяна през деня, но записва седмичен спад от 1,78 %, предаде "Ройтерс".

Европейският индекс Stoxx 600 (.STOXX) потъна с 0,8%, акциите от Азиатско-тихоокеанския регион извън Япония (.MIAPJ0000PUS) спаднаха с 0,5%, а доходността на държавните облигации се повиши, тъй като цените на чувствителните към лихвените проценти дългови ценни книжа се понижиха.

Обратът дойде след като данните за инфлацията в еврозоната показаха, че цените във валутния блок са се повишили с 2,9% на годишна база през декември спрямо 2,4% през ноември, което отслаби натиска върху Европейската централна банка да преосмисли политиките за покачване на лихвите.

Предпазливостта нарасна и преди очакваните по-късно през деня данни за заплатите в неселскостопанския сектор в САЩ.

Световните пазари се повишиха силно в края на миналата година, тъй като търговците оцениха около шест намаления на лихвените проценти за 2024 г. от Федералния резерв на САЩ и значително облекчаване на паричната политика от страна на ЕЦБ.

"Слабото начало на капиталовите пазари през 2024 г. предполага, че инвеститорите "преживяват махмурлук" след декемврийското оживление и се събуждат за реалността, че оптимистичният подем може да се е оказал твърде много и твърде рано", казва Люис Грант, старши портфолио мениджър за глобални акции във Federated Hermes Limited.

Според инструмента Fedwatch на CME Group залозите на трейдърите, че Фед ще започне да намалява лихвения процент от 22-годишния връх от 5,25 % до 5,5 % още през март, бяха малко по-високи от 2 към 3, което е спад спрямо 71% преди седмица.

Председателят на ФЕД Джером Пауъл "ще стигне само дотам, докъдето данните ще му позволят, така че въпросът сега е е дали шестте намаления на лихвите, които бяха предвидени, са били твърде много", добави Джо Калиш, главен глобален стратег в Ned Davis Research.

През нощта индексът S&P 500 (.SPX) на Уолстрийт отстъпи с 0,34 %, с което загубите му през тази седмица достигнаха 1,7 %, подготвяйки първия си седмичен спад от края на октомври. Фючърсите сочеха спад от още 0,2 % при повторното отваряне.

Индексът на щатския долар, който измерва валутата спрямо кошница от шест основни равностойни валути, добави 0,3% до 102,73. За седмицата той се е повишил с 1,35%.

Доходността на 10-годишните ценни облигации, която проследява очакванията за разходите по дългосрочните заеми и се повишава при спад на цената на дълговите ценни книжа, се повиши с 4 базисни пункта (б.т.) до 4,034%. През тази седмица доходността на този ключов дълг се е повишила с почти 18 базисни пункта

Доходността на десетгодишните германски облигации се повиши с 6 базисни пункта до 2,16% в петък, което е с цели 13 базисни пункта повече за седмицата.

В Азия японският Nikkei (.N225) се противопостави на тенденцията за спад на световните акции, като  се покачи с 0,3%, тъй като износителите получиха тласък от по-слабата йена. Доларът поскъпна с 0,4% до 145,2 йени.

Смъртоносното земетресение в страната също доведе до отпадане на залозите за затягане на паричната политика през този месец от страна на крайно консервативната Японска централна банка.

"Продължаващото нежелание на Японската централна банка да даде график за нормализиране на ситуацията се сблъсква с отдръпването на Фед от агресивния път на намаляване на лихвите, който пазарът беше предвидил преди седмица", каза Джеймс Книветън, старши корпоративен валутен дилър в Convera.

Петролните пазари останаха волатилни, тъй като очакванията за слабо търсене от страна на Китай се сблъскаха с опасенията за прекъсване на доставките в Червено море след нападенията срещу кораби от страна на подкрепяните от Иран хуси в Йемен.

Фючърсите върху суровия петрол тип "Брент" се повишиха с 0,9% до 78,28 долара за барел, след като през нощта се понижиха с 0,8%.

За седмицата глобалният петролен бенчмарк се е повишил с 1,6%

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ