БНБ прогнозира увеличение на лихвите по депозитите и кредитите

БНБ прогнозира увеличение на лихвите по депозитите и кредитите

БНБ прогнозира увеличение на лихвите по депозитите и кредитите

Покачването на лихвените проценти от страна на Федералния резерв и на ЕЦБ до началото на първото тримесечие на 2023 г. и сигналите, че цикълът на затягане на паричната политика ще продължи, са предпоставка за влошаване на условията за финансиране на българското правителство и на частния сектор. Съгласно принципите на функциониране на паричния съвет може да се очаква тенденцията на покачване на лихвените проценти на паричния пазар в еврозоната да продължи сравнително бързо да се пренася върху лихвените проценти на междубанковия паричен пазар в България и съответно да продължи увеличението на лихвите по кредитите и по депозитите в страната през първото тримесечие на 2023 г. Това се казва в Икономически преглед на Българската народна банка (БНБ) за четвъртото тримесечие на 2022 г. 

БНБ отчита, че през 2022 г. темповете на растеж на кредитите за неправителствения сектор се запазват високи в условията на силно отрицателни равнища на реалните лихвени проценти, значителен обем на привлечените средства и висока ликвидност в банковата система, пише в анализа.

Посочва се, че търсенето на кредити от предприятията е било предимно с цел осигуряване на финансов ресурс за оборотни средства и натрупване на запаси поради значителното поскъпване на основни суровини и материали, затруднения във веригите за доставки и повишена несигурност в икономическата среда.

Отчетеният спад на запасите в икономиката след високите нива, достигнати през първата половина на годината, затягането на стандартите на банките за отпускане на кредити, както и започналото от края на третото и продължило през четвъртото тримесечие на 2022 г.

Плавно повишение на лихвените проценти по новите кредити,

в резултат на затягането на паричната политика в еврозоната, допринесоха за известно забавяне на растежа на фирмените кредити през последните месеци на годината, посочват от БНБ.

Ниските в исторически план нива на лихвените проценти и ускоряването на инфлацията стимулираха търсенето на потребителски и жилищни кредити, като растежът на жилищните кредити остана висок през цялата година, а при потребителските кредити той слабо се забави в края на 2022 г., се отчита в анализа на БНБ.

Приходите на домакинствата у нас в номинално и реално изражение продължиха да се повишават. Полученият общ доход на домакинствата в номинално изражение нарасна с 21.1% на годишна база през третото тримесечие на 2022 г., като основен принос за повишението имаше увеличението на пенсиите, следвано от растежа на доходите от работна заплата. Увеличение на годишна база през третото тримесечие на 2022 г. беше отчетено и при приходите на домакинствата от изтеглени спестявания, докато размерът на получените заеми и кредити се понижи на годишна база.

Доходите от пенсии се повишиха с 25% на годишна база

в реално изражение през третото тримесечие на 2022 г., докато приходите от работна заплата в реално изражение се понижиха за второ поредно тримесечие (с 3.9% на годишна база).

По-силното нарастване на общия доход на домакинствата в реално изражение при спад на приходите от работна заплата, които имат основен дял в общия доход, се дължеше на увеличението на алтернативните източници на приходи за домакинствата, като пенсии, доходи от собственост, приходи от продажби и социални помощи.

В съответствие с по-силното нарастване на общия доход растежът на реалния разполагаем доход на домакинствата също се ускори до 6.7% на годишна база през третото тримесечие на 2022 г. при годишно повишение от 4.3% през второто тримесечие на годината, отчитат от централната банка.

Продължаващото повишаване на потребителските цени доведе до нарастване на общите номинални разходи на домакинствата с 23.8% на годишна база през третото тримесечие на 2022 г.

Потребителските разходи, които представляваха 84.6% от общите разходи на домакинствата през това тримесечие, се повишиха с 25.8% на годишна база, като основен принос за растежа имаха храните и безалкохолните напитки, следвани от разходите за жилища, вода, електроенергия и горива. Въпреки че годишният растеж на разходите за данъци и социални осигуровки също се ускори, тенденцията към намаляване на техния дял в общите разходи на домакинствата се запази за трето поредно тримесечие, се казва още в анализа на БНБ.

Инфлацията при храните се установи на високо ниво

в рамките на четвъртото тримесечие на миналата година, като продължи да има най-голям принос за общата инфлация, отчитат още от централната банка . В същото време инфлацията при услугите продължи да се ускорява и в края на 2022 г. През декември м.г. при около 65% от групите стоки и услуги в потребителската кошница се наблюдаваше двуцифрена инфлация (спрямо 14 процента от групите в края на 2021 г.).

В анализа се отчита повишаване на инфлацията при храните до 25,0% през декември м.г. (спрямо 8,1% в края на 2021 г.). Тази група имаше най-голям положителен принос за общата инфлация, което се дължеше както на преработените, така и на непреработените храни.

В групата на непреработените храни е регистрирано повишение на цените от 22,3% на годишна база през декември м.г. (спрямо 6,0 процента за същия период на 2021 г.). Посочва се, че най-голям принос за поскъпването на непреработените храни са имали подгрупите "месо и месни продукти" и "плодове и зеленчуци", като това може да се обясни с по-високите цени на вноса на тези продукти, както и с повишените разходи за местно производство в съответствие с поскъпването на продуктите и услугите, използвани за междинно потребление в селското стопанство.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ