Борсов наблюдател: Инфлацията ще определя посоката на пазарите

Борсов наблюдател: Инфлацията ще определя посоката на пазарите

Борсов наблюдател: Инфлацията ще определя посоката на пазарите

Новините, които очакват инвеститорите през тази седмица, са свързани с инфлацията. Всичко друго остава на заден план, защото покачването на цените на стоките и услугите не е само причината за увеличаване на лихвите, но и факторът зад отлива на депозити в банковата система в САЩ. Отново виждаме притеснения за стабилността на по-малките финансови институции, което се отразява на акциите им и на целия пазар.

Друг назряващ проблем е таванът на дълга на САЩ, който ограничава възможността за набиране на нови средства и финансиране на дълга на правителството. Инвеститорите обаче не му отдават такова значение, защото през последното десетилетие вече няколко пъти беше достигнат тавана и дори се стигна до спиране на несъществените държавни дейности, като библиотеки и природни паркове. Този път политическото противопоставяне е много по-силно и вероятно ще се отрази в някаква степен на пазарите през следващите седмици и месеци. 

Повишаването на лихвите приключи, според очакванията на пазарните играчи и засега централните банкери са по-скоро склонни да не продължават с покачването им. Но председателят на Федералния резерв Джером Пауъл не отхвърля изцяло възможността за нов ръст, ако инфлацията не намалее допълнително. Затова тези данни са изключително важни, защото спадът на инфлацията при изключване на горивата и храните приключи още в края на миналата година и от тогава няма прогрес. Китай също ще оповести данните за цените през тази седмица, а инфлацията в страната е на едно от най-ниските си нива от COVID-кризата досега. Спадът обаче позволява в страната да има стимули за икономическия растеж. Нещо, което инвеститорите биха искали да видят и в САЩ през следващите месеци, за да подкрепи покупките на акции. 

Сезонът на корпоративните отчети вече е към края си и само няколко от по-големите компании предстои да публикуват резултатите си. За второ поредно тримесечие има спад на печалбите, но не толкова силен, колкото бяха очакванията на анализаторите. Индексът S&P 500 все още е под ключовото равнище от 4 200 пункта, над което може да видим завръщане на позитивните очаквания и увличане на още повече купувачи. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ