Борсов наблюдател: Парадоксът на скъп петрол и забавяне на икономиката

Борсов наблюдател: Парадоксът на скъп петрол и забавяне на икономиката

Борсов наблюдател: Парадоксът на скъп петрол и забавяне на икономиката

Инвеститорите ще следят внимателно икономическите новини и коментарите на централните банкери през тази седмица. Търговията в САЩ започва във вторник, но едва ли изявленията на банкерите ще променят съществено очакванията, че на следващото заседание лихвата няма да бъде повишена. Засега тези прогнози преобладават и вероятността от изненадващо покачване на инфлацията е много малка. Докладът за пазара на труда в САЩ показа в края на миналата седмица, че няма съществен ръст на доходите. Инфлационният натиск от страна на заплащането за труд премина, но пък покачването на цената на петрола представлява все по-голям риск в световен мащаб.

Щатският сорт WTI се покачи над равнището от 85 долара за барел поради очакванията за допълнително намаляване на добива от големите производители Саудитска Арабия и Русия. Запасите в САЩ също така намаляха много повече от прогнозите през миналата седмица. Глобалното потребление на суровината е на абсолютен рекорд и продължава да се повишава, въпреки притесненията за растежа на индустриалното производство в Китай и Европа. Данните за най-голямата азиатска икономика ще покажат, какъв е ефектът от намаляващото търсене и износ към останалите страни. Освен вноса и износа, вниманието ще се насочи и към инфлацията в Китай, защото данните за юли от преди месец показаха дефлация.

Американският фондов пазар приключи август със слабо намаление на индексите, но успя да възстанови част от загубите, които първата половина на месеца донесе. Спадът на индексите от началото на август не се разви като силна корекция и водещата причина за това е интереса към компаниите, които работят в сферата на изкуствения интелект. Последната такава нова „звезда“ за инвеститорите стана компютърната компания DELL. Акциите й скочиха с над 20%, след като беше публикуван отчета и силните прогнози за следващата година.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ